V Česku vznikla Síť pro ochranu demokracie, sdružuje padesátku expertů

Domácí
22. 6. 2020 17:30
Vlajka ČR.
Vlajka ČR.

V Česku vznikla iniciativa Síť pro ochranu demokracie, kterou koordinuje organizace Rekonstrukce státu. Aktuálně ji tvoří více než 60 organizací a přibližně 50 expertů. Jejich úkolem je sledovat a vyhodnocovat hrozby pro demokracii v osmi klíčových oblastech a případně navrhovat řešení. Informovala o tom mluvčí iniciativy Tereza Krištofová.

"Liberální demokracie je dnes v ohrožení zprava i zleva. Jedni jí chtějí nahradit řízením společnosti autoritářským vůdcem, druhým nestačí její principy rovnosti před zákonem, vlády zákona a omezené moci a požadují spravedlivější systém, který odstraní všechny nerovnosti," uvedl filozof a politik Daniel Kroupa, který je jedním ze 14 garantů dohlížejících na fungování sítě.

Pracovní skupiny expertů vyhodnocují hrozby v oblastech politických stan a voleb, obrany, bezpečnosti a zahraničních věcí, ústavního systému, státních zastupitelství a soudnictví, lidských práv, politických práv, veřejné správy a médií. "Členové sítě mohou upozornit na hrozbu pro demokracii, diskutovat o ní, navrhovat řešení a spolupracovat na odvrácení hrozby či nápravě," uvedla mluvčí. Pokud experti vyhodnotí hrozbu jako závažnou, budou o tom všichni členové sítě informováni.

Garanty a iniciativy se stal například bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart, herečka a diplomatka Magda Vašáryová, filozof Jan Sokol, spisovatelka Lída Rakušanová, chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo soudkyně Eliška Wagnerová. "Každá smysluplná občanská aktivita je v krátkém i dlouhodobém horizontu velmi užitečná. Je zdrojem kritického myšlení a zaceluje propast mezi zvolenými a voliči," uvedla Vašáryová.

Síť k ochraně demokracie navazuje na dřívější projekt Rekonstrukce státu nazvaný Mantinely demokracie, který vyjmenovával 19 konkrétních zásad odpovědné vlády.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/yacubee

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ