V katedrále sv. Víta proběhne mše za oběti heydrichiády

Domácí
21. 10. 2017 08:40
Pražský arcibiskup Dominik Duka.
Pražský arcibiskup Dominik Duka.

V katedrále svatého Víta začne v neděli v poledne tradiční zádušní mše za oběti heydrichiády. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při ní vzpomene 294 zavražděných československých občanů, příbuzných a spolupracovníků členů paraskupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který následovaly silné represe ze strany nacistů, letos uplynulo 75 let.

V katedrále budou přečtena jména obětí heydrichiády a zapáleno bude 294 svící, aby symbolicky připomněly životy těch, kteří byli ve dnech 24. října roku 1942, 26. ledna roku 1943 a 3. února roku 1944 zavražděni v koncentračním táboře Mauthausen. Mše je přístupná veřejnosti a je na ni zván každý, kdo chce vzdát úctu zavražděným a padlým odpůrcům teroru. Bude při ní vystaven i originál Palladia země české.

"Výročí heydrichiády se jistým způsobem dotýká i pražského arcibiskupství, zejména prezidenta tehdejší katolické charity Otto Stanovského. S odbojem i s přípravou atentátu na Reinharda Heydricha je spojena i činnost římskokatolické církve. Víme, že parašutisté Anthropoidu po přistání v okrese Nymburk nalezli první útočiště u římskokatolického faráře," připomněl kardinál Duka.

Tradiční mše symbolicky navazuje na requiem za padlé parašutisty, které mělo být slouženo počínaje červnem 1945 každoročně válečným parašutistou a knězem současně Josefem Pojarem. Tato vznikající tradice ovšem trvala jen do roku 1947. Přerval ji únor 1948 a komunistický režim.

Mezi povražděnými byli příbuzní a spolupracovníci členů paraskupin Anthropoid, Out Distance a Silver A. Bez jejich statečnosti a obětavosti by nemohla být úspěšně provedena vojenská akce proti Heydrichovi 27. května 1942. Výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš způsobili nacistickému zločinci, který byl jedním z hlavních architektů holokaustu, smrtelná zranění, jimž podlehl 4. června 1942.

Jako odvetu za atentát okupační správa popravila několik tisíc osob. Srovnány se zemí byly vesnice Lidice a Ležáky a jejich obyvatelé popraveni. Podle historiků je nanejvýš pravděpodobné, že bez zabití Heydricha a tisíců obětovaných životů by se prezidentu Edvardu Benešovi po válce nepodařilo obnovit stát v historických hranicích českých zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ