Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chystá databázi dětí, na které dohlížejí sociální pracovníci. Přístup k citlivým datům bude mít široký okruh lidí - úředníci, policisté, státní zástupci, lékaři a například i učitelé. Mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová v pátek sdělila, že rozhodně nepůjde o shromažďování informací o dětech například z rozvedených rodin, se zdravotním postižením nebo z etnických menšin.
"Záměrem MPSV (ministerstva práce a sociálních věcí) je vytvořit takové informační prostředí, které urychlí přenos informací o dětech vyžadujících ochranu, například o dětech týraných, zanedbávaných či zneužívaných," zdůraznila. Před zneužitím citlivých údajů varují ochránci práv. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes.
Vznik registru zařadilo MPSV do národní strategie ochrany práv dětí, kterou už schválila vláda. Sociální pracovníci podle MPSV díky nové databázi lépe ohlídají problematické rodiny. Dnes vedou spisy na papíře, k elektronickým složkám se dostanou rychleji. Například při přestěhování rodiny dříve odhalí týrání, zneužívání či zanedbávání dětí, píše deník.
"Nepůjde tedy o celorepublikovou databázi všech dětí do 18 let, informace se budou vztahovat vždy ke konkrétní kauze. Pokud dojde k jejich shromažďování, tak pouze pro účely statistik a výkazů, tedy přísně anonymně," sdělila mluvčí MPSV.
Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Hana Štěpánková registr označila za kontroverzní. Klíčové je podle ní zabezpečení registru a rovněž to, kdo by do něj údaje vkládal. Podle Plívové bude ministerstvo s ÚOOÚ spolupracovat při tvorbě informačního systému ochrany práv dětí.
Ministerstvo tvrdí, že bude databázi chránit. "Každý úřad se dostane pouze k těm údajům, které souvisí s jeho konkrétní prací. Zbytek informací bude zapečetěný," řekla Mladé frontě Dnes Klára Trubačová z odboru rodiny MPSV.
MPSV věří, že elektronický registr pomůže lépe ochránit ohrožené děti z problémových rodin a zrychlí práci úřadů. Ministerstvo by díky databázi chtělo také získat přesnější podklady a analýzy. Registr by měl zpřehlednit i data o pěstounech, takže úřady opuštěným dětem rychleji najdou náhradní rodiče. Úředníci na projektu začnou pracovat ještě letos a podle harmonogramu jej dokončí v roce 2015.
Novinka se nelíbí rozvádějícím se rodičům, zvlášť když součástí spisu bývají citlivé údaje o jejich finanční nebo bytové situaci nebo když se manželé obviňují z týrání dítěte, napsala Mladá fronta Dnes.