Systém ministerstva dopravy pro ověření najetých kilometrů neumožňuje opravy prokazatelně chybných údajů. Nemusí tak vždy u konkrétních vozů obsahovat spolehlivé informace, upozornil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.
Vyzval proto úřad, aby systém co nejdříve inovoval. Ministr Dan Ťok (ANO) podle Křečka slíbil opatření, která povedou k větší spolehlivosti.
Cílem aplikace www.kontrolatachometru.cz je to, aby řidiči měli přehled o hodnotách zaznamenaných u konkrétního vozu při minulých kontrolách. Přetáčení tachometru patří k častým trikům při prodeji ojetých vozů. Podle Křečka je nutné, aby systém umožňoval opravit prokazatelně chybné informace, nebo je alespoň označit za nesprávné.
"Manipulace s počtem ujetých kilometrů na tachometrech je dlouhodobě vážným a diskutovaným tématem. Pokud tedy má kupujícím i prodávajícím pomáhat databáze provozovaná ministerstvem, měly by v ní být správné údaje, nikoli omyly a chyby těch, kdo údaje do databáze zapisují," uvedl Křeček.
Když člověk udělá chybu
Situací se zástupce ombudsmanky zabýval z podnětu člověka, který v roce 2010 absolvoval státní technickou kontrolu. Technik ovšem udělal při zapisování stavu tachometru chybu - zaměnil dvě číslice. Do elektronického systému se tak dostal nesprávný údaj, podle kterého měl vůz najeto o 80 tisíc kilometrů víc.
Řidič si chyby všiml při předání protokolu o technické prohlídce a ihned na ni upozornil. Technik mýlku opravil v protokolu, ale nikoli v elektronickém systému - protože ten opravy neumožňuje. Řidič se pak obracel i na ministerstvo dopravy, ale bez úspěchu.
Dosud je tedy v systému u kontroly z roku 2010 veden chybný údaj o stavu tachometru, který neodpovídá správně zapsaným číslům z následujících kontrol. Může se tak zdát, že majitel tachometr přetočil. Opak lze prokázat jen předložením papírového protokolu s opravenou chybou.