Statistické údaje
V zahraničních školách přibývá českých dětí
11.05.2019 10:31
Přibývá dětí, které plní povinnou školní docházku v zahraničí nebo na zahraniční škole v Česku. Zatímco v aktuálním školním roce jich je 9274, před deseti lety byl jejich počet zhruba třiapůlkrát menší. Nejvíce dětí, které chodí na zahraniční základní školu, je z Prahy. Tvoří asi třetinu všech českých žáků v zahraničí. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství.
Děti ve věku povinné školní docházky, které se například s rodiči odstěhují do ciziny, musí chodit do školy v zahraničí, případně se mohou vzdělávat individuálně. Jejich rodiče mají povinnost je ke vzdělávání přihlásit nejpozději do dvou týdnů po odstěhování z ČR.
Zatímco ve školním roce 2008/2009 chodilo do zahraniční školy 2744 dětí, nyní je to o 6530 školáků více. Z celkového počtu 9274 je jich 2959 z Prahy. Druhá nejpočetnější skupina je z Moravskoslezského kraje, odkud jich do ciziny odešlo 1006. Následují Ústecký a Středočeský kraj se zhruba 900 žáků.
Nárůst počtu dětí v zahraničí zřejmě souvisí se stoupajícím počtem Čechů, kteří odchází za prací mimo republiku. Například podle odhadů personální agentury AC Jobs pracovalo v zahraničí v roce 2006 zhruba 54 tisíc Čechů, před dvěma roky to bylo 125 tisíc. Práce v zahraničí láká zejména mladé lidi. Důvodem jsou vyšší výdělky, získání zkušeností a využití cizího jazyka. Mezi nejatraktivnější země patří Německo, Británie či Rakousko.
Rodiče by měli děti ve věku povinné docházky přihlásit vedle zahraniční školy rovněž do takzvané kmenové školy v ČR, nebo je registrovat na ministerstvu školství. Tato možnost existuje od září 2017 a podle úřadu je výhodná zejména pro lidi, kteří plánují v cizině dlouhodobý pobyt a nepočítají s návratem svého dítěte na školu v ČR. Pokud se přesto vrátí, musí nejdříve najít školu, která dítě přijme.
Výuka češtiny
K uznání základního vzdělání v ČR je obvykle nutné, aby dítě složilo za každý ročník na své kmenové škole zkoušky. Skládají se ve všech ročnících z češtiny, ve čtvrté a páté třídě z vlastivědy a v šesté až deváté třídě z českého dějepisu a zeměpisu.
Znalost českého jazyka si podle ministerstva školství řada dětí v zahraničí doplňuje v odpolední nebo sobotní výuce v českých školách, které zakládají hlavně krajané. Některé z těchto škol mají s ministerstvem podepsanou smlouvu o poskytování vzdělávání občanům ČR ve věku povinné školní docházky. Vydávají pak osvědčení, na jehož základě mohou děti v české škole dostat vysvědčení bez nutnosti skládat zkoušky.
Pokud žák nedostane osvědčení a ani nesloží zkoušky v ČR, nezíská po dokončení devátého ročníku vysvědčení o úspěšném ukončení základního vzdělání v Česku. V takovém případě se pak může pokusit v ČR požádat o uznání zahraničního vzdělání.
I přes nárůst počtu Čechů, kteří žijí v cizině, patří podle globálního průzkumu společnosti Randstad z roku 2017 jejich ochota odstěhovat se za prací do zahraničí mezi nejnižší na světě. Kladně se k této možnosti vyjádřilo 35 procent dotázaných Čechů. Menší podíl mělo pouze Dánsko s 34 procenty, následovaly Rakousko a Nizozemsko s 36 procenty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.