Vatikán rozhodl: Miloslava Vlka nahradí Dominik Duka
13.02.2010 12:03 Aktualizováno 13.02. 14:07
Novým pražským arcibiskupem a českým katolickým primasem bude královéhradecký biskup Dominik Duka. Rozhodnutí Vatikánu sdělilo pražské arcibiskupství. Duka ve funkci nahradí Miloslava Vlka, který rezignoval kvůli svému věku. Vlk si ale i nadále podrží církevní hodnost kardinála.
Nově jmenovaný arcibiskup doufá, že napomůže k mezinárodní smlouvě České republiky a Vatikánu i k nedořešenému vlastnictví katedrály svatého Víta. Ze všeho nejdřív se ale chce seznámit s prací svého předchůdce. "Na otázky majetkového vyrovnání vztahu církví a státu je brzy," řekl krátce poté, co Vatikán oznámil jeho jméno. Církev by se podle něj měla obracet na mladší generaci, vést odvážný a otevřený dialog.
PROHLÁŠENÍ MILOSLAVA VLKA NAJDETE ZDE
Duka stál 11 let v čele královéhradecké diecéze. Předtím působil v řádu dominikánů. Za svou duchovní činnost byl v letech 1981-1982 vězněn. Nové funkce se ujme nejpozději do dvou měsíců, a to při bohoslužbě v katedrále svatého Víta. Datum bohoslužby zatím nebylo stanoveno, podle mluvčího arcibiskupství Aleše Pištory ale bude oznámeno "v nejbližší době".
PSALI JSME: Klaus přijal vyslance papeže, Vlka vystřídá možná Duka
Duka: Výběr Vlkova nástupce oddaluje situace v církvi
Čekání na nového Vlka: napětí vystřídala rutina
Kardinál Miloslav Vlk na svém webu označil jmenování Duky za radostnou zprávu. Popřál mu věrnost věřících i kněží, plodné navazování nových kontaktů, získávání nových spolupracovníků a radost z úspěšné práce. S Dukou prý už v minulých dnech telefonicky hovořil, aby se dohodli na dalších krocích při převzetí vedení arcidiecéze.
Za svůj hlavní úkol teď Vlk pokládá to, aby Dukovi vytvořil dostatečný prostor na to, aby se mohl v klidu ujmout své funkce. "Důležité je opravdu se 'odpoutat', 'netáhnout' za sebou nějakým nevhodným způsobem diecézi. Také je nutné, aby předchůdce nezasahoval nevhodně do nového vedení," napsal Vlk.
Potěšena církev...
I ostatní představitele církve rozhodnutí Vatikánu, jmenovat novým pražským arcibiskupem Duku, obecně potěšilo. "Je to ta nejlepší alternativa. Biskup Duka je velice schopný a pro tu funkci se hodí nejlépe ze všech," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ biskup plzeňský František Radkovský.
Obdobně hovoří i předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner: "Jsem rád, že Svatý otec jmenoval biskupa Dominika Duku, kterému blahopřeji a vyprošuji moudrost Ducha Svatého a hodně síly, protože úkol, který ho čeká, je náročný."
... i politická reprezentace
Reakce politiků na rozhodnutí Vatikánu jsou také kladné. "Je to určitě dobré rozhodnutí. On sám prošel velkými životními zkouškami a obstál v nich. Je to zkušený biskup," prohlásil šéf lidovců Cyril Svoboda. Upozornil přitom na to, že rozhodnutí Vatikánu je dobré i z politického hlediska.
"Biskup Duka vychází jak s exprezidentem Václavem Havlem, tak současným prezidentem Václavem Klausem. Umí komunikovat se všemi," upřesnil Svoboda. Ve stejném duchu hovoří i místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová: "Myslím si, že biskup Duka patří mezi ty biskupy, kteří o církvi přemýšlejí, ovlivňují ji. Určitě bude přínosem."
Fakt, že padlo konečné rozhodnutí o obsazení arcibiskupského postu, uvítal i šéf sociální demokracie. "Nejistota, která v této věci dlouhou dobu panovala, nepřispívala k řešení otázek, které nejen před katolickou církví stojí," napsal Jiří Paroubek v prohlášení. A dodal, že doufá ve větší apolitičnost úřadu. "A v otázce církevních restitucí bude dbát především na ekonomickou situaci naší země a všech jejích občanů. Doufám, že odmítavý postoj ČSSD k formě církevních restitucí tak, jak ji prosazoval předchozí arcibiskup Vlk, nebude překážkou pro dobré vztahy mezi ČSSD a katolickou církví," prohlásil Paroubek.
Podle mluvčího ODS Martina Kupky je o majetkovém vyrovnání s církvemi třeba dál vést debatu. ODS nicméně vnímá jmenování Duky jako pozitivní signál a slibuje si od něj "pokračování otevřené komunikace". Předseda strany Mirek Topolánek pak v dopise Dukovi uvedl: "Jsem přesvědčen, že naše společnost, která prochází krizí konzumního způsobu života, potřebuje daleko spíše duchovní než materiální hodnoty a že musíme upřednostnit zájmy budoucnosti před pouhým žitím v přítomnosti. A jak jsem měl dosud možnost poznat vaše působení v církvi i ve společnosti, jsem přesvědčen, že pro tuto roli máte ty nejlepší předpoklady."
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek popřál nově jmenovanému arcibiskupovi hodně štěstí: "Biskup Dominik je nejen významná autorita, ale je to statečný chlap."
Prezident Václav Klaus, který byl o výběru Duky informován již v průběhu pátku, kdy na Pražském hradě přijal papežského nuncia Diega Causera, zaslal nově jmenovanému pražskému arcibiskupovi dopis. "Vaším jmenováním do čela pražské arcidiecéze a tím také do pozice českého primase získává nejen česká katolická církev, ale celá naše země," uvedl.
Ve druhém dopise, který naopak zaslal papeži Benediktu XVI., pak Klaus o Dukovi tvrdí: "Již mnoho let patří k významným osobnostem české katolické církve a k důležitým představitelům veřejného života naší země. Jsem proto velmi rád, že se jedné z nejprestižnějších církevních funkcí ujímá všeobecně respektovaná osobnost, která může výrazným způsobem přispět k rozvíjení dialogu a vzájemných vztahů."
Nově jmenovaného pražského arcibiskupa prezident Václav Klaus pozval na Pražský hrad. Setkání se uskuteční v pondělí 15. února v 15 hodin.
Jméno Vlkova nástupce zveřejnil Vatikán den před 20. výročím Vlkova svěcení biskupem. Vlk působil jako český primas od roku 1991 a patřil mezi deset nejdéle sloužících pražských arcibiskupů. V roce 2007 podal podle církevních pravidel rezignaci na svůj úřad, protože dovršil 75 let, papež mu ale funkční období prodloužil o dva roky.
Dominik Jaroslav Duka |
Narodil se v roce 1943 v Hradci Králové. Maturoval na Gymnáziu J. K. Tyla, další studium mu z kádrových důvodů bylo zamezeno. Vyučil se strojním zámečníkem. Roku 1965 byl přijat ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. V roce 1968 vstoupil do ilegálně působícího dominikánského řádu a přijal řádové jméno Dominik. Dva roky nato přijal kněžské svěcení z rukou kardinála Štěpána Trochty a pět let působil v duchovní správě v pohraničních oblastech pražské arcidiecéze.
V roce 1981 byl udán agentem StB, usvědčen a odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi. Patnáct měsíců byl vězněn v Plzni - Borech. V roce 1986 byl jmenován provinciálem Československé dominikánské. Po listopadu 1989 byl předsedou Konference vyšších řeholních představených v ČR a viceprezidentem Unie evropských KVŘP. Přednášel jako odborný asistent biblistiku na Teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a byl členem Akreditační komise při vládě ČR. 6. června 1998 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován 24. sídelním biskupem královéhradeckým a 26. září 1998 přijal biskupské svěcení z rukou arcibiskupa Karla Otčenáška a spolusvětitelů kardinála Miloslava Vlka a apoštolského nuncia arcibiskupa (dnes kardinála) Giovanniho Coppy v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.
Je držitelem řady vyznamenání a uznání. Byl vyznamenán prezidentem republiky Medailí I. stupně Za zásluhy, je také držitelem Záslužných křížů I. A II. Byl vyznamenán Velkým křížem „Pro Piis Meritis" Suverénního řádu Maltézských rytířů. |
Zdroj: Česká biskupská konference |
Foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.