Ve Stromovce se zase propadla půda
12.10.2008 13:45 Aktualizováno 12.10. 17:15
V pražském parku Stromovka se v neděli dopoledne znovu propadla půda v místech, kde se razí tunel pro silniční okruh. Nikdo nebyl zraněn, okolí místa zabezpečují pracovníci společnosti Metrostav. Primátor Pavel Bém řekl, že kvůli tomu podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Půda se ve Stromovce propadla už v květnu letošního roku.
"Podruhé se to stát nesmí. Považuji to za něco neuvěřitelného a žádám nejpřísnější potrestání," zdůraznil Bém. "Jsem naprosto pobouřen při představě, že by tu běhalo malé dítě nebo maminka s kočárkem," dodal. Nehoda se stala kolem desáté hodiny poblíž bývalé Šlechtovy restaurace jen několik metrů od jedné z asfaltových cest, kudy procházejí lidé.
ČTĚTE TAKÉ: Jediný viník jámy ve Stromovce: déšť
Na místě se vytvořil kráter o rozměrech asi dvacet krát dvacet metrů, podle Dušana Havla z Českého báňského ústavu je hluboký přibližně patnáct metrů. "Půda se propadla v místě, kde severní tunel rozšiřujeme o takzvaný bezpečnostní záliv," řekl mluvčí Metrostavu František Polák. Pracovníci firmy místo ohrazují a zabezpečují. Místo hlídá také městská policie. "Zatím šetříme, proč se to stalo. Z geologického hlediska je tady situace velmi složitá," řekl Havel.
Podle zástupce Metrostavu Ivana Hrdiny již dělníci v těchto místech tunel prorazili, půda se propadla asi 50 metrů od konce ražby. Stavbaři zde tunel rozšiřovali. Nadloží v těchto místech tvoří břidlice, která se lehce láme, nad ní jsou štěrkopískové nánosy z Vltavy. K sesunu podle Hrdiny docházelo postupně, dělníci se snažili místo z vnitra tunelu zabezpečit, to se jim ale nepodařilo. Poté, co se propadla vrstva břidlice, do tunelu vtekla zemina s vodou, zadržela ji až hráz vybudovaná asi 150 metrů od propadu.
Květnovou nehodu ve Stromovce podle odborníků způsobil déšť. Příčiny dnešního propadu se zatím zkoumají. Hrdina vyloučil, že by Metrostav nedodržel některá doporučení báňského úřadu po květnové nehodě. "Samozřejmě je potřeba prošetřit všechny důvody, které vedly k této události, nás samozřejmě situace velmi trápí," dodal Hrdina.
Hrdina řekl, že havárie zdrží stavbu v těchto místech na týdny až měsíce. Doufá však, že stavba jako celek zpožděna nebude. Stavbaři možná budou muset začít razit tunel z druhé strany z Letné. To původně nechtěli, aby obyvatele neobtěžovali zvýšeným provozem nákladních aut. Část kráteru dělníci podle Hrdiny pravděpodobně zaházejí balíky slámy a poté zalijí betonem.
Výstavba severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu mezi Špejcharem a křižovatkou Pelc-Tyrolka začala loni. Silnice povede tunely pod Letnou a pod Stromovkou. Náklady na stavební práce dosáhnou 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun. Silnice by měly být dokončeny v roce 2011.
Foto: archiv, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.