Vesecká chce prověřit <span>postup žalobců</span> v kauze Čunek

Domácí
14. 1. 2008 17:25
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká požádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby posoudil případ předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Chce vědět, zda ona nebo někdo z jejích podřízených při objasňování případu neporušil zákon.

Vesecká to sdělila v reakci na informace televize Nova, podle nichž si někdejší poradce premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf v době vyšetřování citlivých kauz Čunek a biolíh osmačtyřicetkrát telefonoval se šéfem sekretariátu Vesecké Josefem Pavlíkem.

Pospíšil by měl podle ní posoudit, zda není důvod k podání stížnosti pro porušení zákona či kárné žaloby. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová řekla, že ministerstvo nebude krok Vesecké v současné době nijak komentovat.

Prohlášení nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké:

 

V souvislosti se soustavným zpochybňováním postupu Nejvyššího státního zastupitelství a postupu mého v trestní věci Jiřího Čunka jsem se rozhodla předložit spisový materiál ministru spravedlnosti k posouzení zákonnosti z pohledu jeho oprávnění podat stížnost pro porušení zákona či oprávnění podat kárnou žalobu. Zároveň vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby vedly šetření, pokud mají zcela jasné a konkrétní poznatky nasvědčující tomu, že byl postupem kteréhokoliv státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, tedy i mým, spáchán trestný čin. Zároveň se obracím na ministra spravedlnosti s výzvou k prošetření všech mediálně prezentovaných informací, které vedou ke zpochybnění plnění mých povinností nejvyšší státní zástupkyně. V případě zjištění porušení zákona z mé strany jsem připravena nést odpovědnost, v opačném případě jsem připravena využít všech právních prostředkù k zamezení ničím nepodložených útoků na Nejvyšší státní zastupitelství i svoji osobu.

"Zároveň vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby vedly šetření, pokud mají zcela jasné a konkrétní poznatky nasvědčující tomu, že byl postupem kteréhokoliv státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, tedy i mým, spáchán trestný čin," uvádí se v písemném stanovisku Vesecké.

Šlouf na scéně

Nejvyšší žalobkyně také od ministra očekává, že nechá prošetřit všechny informace v médiích, které zpochybňují její práci. "V případě zjištění porušení zákona z mé strany jsem připravena nést odpovědnost, v opačném případě jsem připravena využít všech právních prostředků k zamezení ničím nepodložených útoků na Nejvyšší státní zastupitelství i svoji osobu," uvedla Vesecká.

Ke kontaktům Šloufa s Pavlíkem se zatím nevyjádřila. Informace k nim ale posoudí a později k nim zaujme stanovisko. Šlouf řekl, že se s Pavlíkem seznámil před lety v Havlíčkově Brodě. O čem vlastně s Pavlíkem hovořil se ale neví.

VÍCE ČTĚTE: Pospíšil jednal kvůli Šloufovým telefonátům s Veseckou

Vysvětlení kontaktů požadují i někteří koaliční a opoziční politici. "Nepovažuju to za standardní. Nestačím se tomu divit," uvedla stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Šlouf uvedl, že ví, že si v Lidovém domě jeho rozhovory stahují už řadu týdnů. Říká se podle něj, že "mají někde kolovat" i přepisy telefonátů. "Dokonce se proslýchá, že k tomu dal pokyn pan Jiří Paroubek," řekl. Souvislosti Šlouf vidí se svým výrokem, že by volil prezidentem Václava Klause. Zveřejnění těchto informací má před ním varovat poslance ČSSD.

Předseda ČSSD Jiří Paroube v rozhovoru pro rádio Impuls uvedl, že ze strany Šloufa jde o paranoiu a že neví, co bylo obsahem telefonátů. Připomněl, že Šloufa již dříve vyzval k odchodu ze sociální demokracie. "Myslím, že jí dělá jen ostudu svou činností," dodal šéf sociální demokracie.

Schůzka tří

Česká televize v pořadu Reportéři nedávno také informovala, že kvůli Čunkovi se loni nejméně třikrát setkali bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno. Na začátku listopadu Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil.

Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Vesecká politika vyzvala k tomu, aby rozhodnutí, kterým ho definitivně zbavila podezření z korupce, v zájmu transparentnosti zveřejnil. Předseda lidovců to původně slíbil, ale nakonec tak neučinil. Čunek tvrdí, že se zveřejněním verdiktu nesouhlasili ostatní aktéři kauzy a že bez jejich souhlasu nemůže dát dokument z ruky.

Nyní se spekuluje o možném návratu Čunka do vlády.

Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ