Sedmdesát procent Čechů míní, že nošení roušek má smysl, protože jsou účinné jako ochrana před šířením koronaviru. Polovina lidí roušku nosí jen po dobu jednoho pobytu mimo domov, než ji znehodnotí či sterilizuje. Čtvrtina dotázaných však nosí jednu roušku či jinou ochranu obličeje obvykle celý den. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere.
Roušky považuje za neúčinné 22 procent lidí, osm procent veřejnosti si není jistých. Více jim důvěřují lidé ve věku 35 až 44 let a také lidé z Moravy. Naopak méně jim věří Češi ve věku 15-34 let a také lidé se základním či středním vzděláním.
Mezi lidmi dominují látkové roušky, nosí je 84 procent dotázaných. Šálu, šátek nebo jiný typ látky používá 14 procent lidí, stejně jako klasické jednorázové roušky. Deset procent Čechů nosí respirátor, šest procent dotázaných pak využívá také roušky z nanovlákna. Každý Čech má aktuálně k dispozici pro vlastní potřebu průměrně šest roušek nebo jiných ochranných prostředků na obličej.
"Na základě takto nízkého procenta výskytu zdravotních roušek v populaci a zároveň vysokého procenta těch látkových (zejména po domácku vyrobených) lze předpokládat, že jen málokdo si roušky nakoupil ještě před propuknutím epidemie v České republice," uvedli autoři průzkumu. Podle nich si v předstihu roušky nakoupilo maximálně 14 procent lidí. V případě dezinfekce to bylo 21 procent lidí.
Průzkum se uskutečnil v dubnu, zúčastnilo se ho 500 lidí starších 15 let.