Většina drogově závislých žen má traumata z minulosti
14.04.2009 16:36
Většina drogově závislých žen má podle odborníků za sebou psychická traumata v podobě násilí, sexuálního zneužívání či znásilnění.
"Podle zahraniční studie podobná traumata zažilo 30 až 40 procent závislých mužů a 80 až 90 procent drogově závislých žen," řekl dnes národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Podle odborníků se tato čísla nijak nevymykají českým zkušenostem.
Odhaduje se, že ženy tvoří asi třetinu z celkového počtu zhruba 30 tisíc injekčních uživatelů drog v Česku. "Kvůli častému zneužívání narkomanek je také jejich léčba komplikovanější," řekla ředitelka sdružení protidrogové léčby Sananim Martina Richterová Těmínová. Tyto modely chování pak podle odborníků ženy opakují na drogové scéně, neboť si na drogy často vydělávají prostitucí.
ČTĚTE TAKÉ: Drogovou metropoli pohlídá bezpečnostní agentura
Pečky na Kolínsku: předávkované městečko
Důležité je tedy zajistit, aby se problém nepřenášel přes narušené vztahy na další generace. Občanské sdružení Sananim se specializuje na pobytovou léčbu matek společně s dítětem. Podle národního protidrogového koordinátora Kamila Kaliny je s podivem, že podobné služby jsou pouze v Praze. "Vytváření programů pro ženy má u nás jisté zpoždění a ty, které existují, bychom spočítali na prstech jedné ruky nešikovného tesaře," řekl.
Podle Kaliny jsou léky vyvolávající závislost předepisovány ženám trojnásobně více než mužům. Co se týká užívání konopí, v mladších ročnících se podle něj vyrovnává poměr uživatelek drog s počtem závislých mužů. Stejně je tomu u alkoholu a kouření.
"Základní umění v léčbě závislých je najít pravý okamžik, kdy klient je nastaven na abstinenci," řekla Richterová Těmínová. Podle ní může být ideální doba po šesti1 až osmi letech užívání drog. "Dítě může být prvotním motivem k léčbě, ale matky se musejí léčit především samy kvůli sobě," uvedla.
Foto: archiv TÝDNE, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.