Většina přírodních koupališť má stále dobrou vodu, na několika je už ale zákaz

Domácí
25. 7. 2024 19:48
Většina přírodních koupališť má stále dobrou vodu, na několika je už ale zákaz
Většina přírodních koupališť má stále dobrou vodu, na několika je už ale zákaz

Kvalita vody ve většině přírodních koupališť a nádrží v Česku je v polovině prázdnin dobrá, nicméně s pokračujícím vedrem někde přibylo sinic a chlorofylu a hygienici tam koupání nedoporučují.

Pro šest lokalit vydali zákaz koupání. Platí v pražském rybníku Šeberák, v rybníku Dlouhý v Lanškrouně na Orlickoústeku, v Trnávce na Pelhřimovsku, v přehradě Sedlice a rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.

U kvality vody hraje roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice a sucho sníží průtok vody. Zároveň podle hygieniků nelze u rybníků, koupališť a nádrží ve volné přírodě vyloučit změnu v jakosti vody kvůli přívalovým srážkám a možným splachům z okolí. Stav vody rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou, kdy koupání zakážou.

V Praze hygienici zakázali koupání v rybníku Šeberák v Kunraticích kvůli nadlimitnímu množství chlorofylu a vodního květu. Velké množství sinic a chlorofylu je podle nich také v Trnávce u městské pláže Červené Řečice, kde vydali zákaz koupání dnes. Akutní poškození zdraví dál podle nich hrozí i v přehradě Sedlice a rybníku Ředkovec. Kvůli velkému množství sinic a chlorofylu je ode dneška zakázáno koupání i ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel.

V rybníku Dlouhý na Orlickoústeku platí zákaz koupání od půlky července. Podle posledních zjištění hygieniků je voda silně znečištěná vodními mikroorganismy. Na čtvrtém stupni z pěti je rybník Rosnička na Svitavsku, kde jsou rozmnožené mikroorganismy.

Ve středních Čechách není vhodný pro citlivé jedince pobyt v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, v Novém rybníku v Příbrami a v jezeře Ostrá na Nymbursku. Lidé by se tam po koupání měli podle hygieniků osprchovat čistou vodou.

V jihočeských koupalištích se kvalita vody v posledních dnech zhoršila a na pláži v Černé v Pošumaví u lipenské přehrady, u tábořiště Podolsko u orlické nádrže a v rybníce Hejtman v Chlumu u Třeboně není voda vhodná ke koupání. Zákaz tam ale zatím není vyhlášen.

Dětem, těhotným a lidem s alergiemi a oslabenou imunitou nedoporučují koupání ani v jezeře Chmelař na Litoměřicku v Ústeckém kraji. V sousedním Libereckém kraji je zvýšený výskyt sinic v Máchově a Hamerském jezeře na Českolipsku a v rybníku Bažantník v Autocampu Sedmihorky v Českém ráji. Zákaz koupání tam ale neplatí.

V Královéhradeckém kraji by se měli lidé osprchovat po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové.

Zvýšený výskyt sinic a chlorofylu je druhým týdnem ve všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, ale koupat se tam lze. Stejně jako v nádrži v Letovicích na Blanensku, kde je mírný výskyt sinic.

Přítomnost sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jsou to netoxické řasy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ