Kvůli novému trestnímu zákoníků, který začne platit od 1. ledna, opustí věznice až tisíce lidí a desetitisíce se dočkají zkrácení trestu. Prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník řekl, že vězni odsouzení za trestné činy, které novela zákona ruší, budou muset být propuštěni. Soudy proto čeká nápor.
Píšou o tom dnešní Lidové noviny.
"Zákoník totiž ruší některé trestné činy a lidé, kteří už za jejich spáchání sedí ve vězení, budou muset být propuštěni," řekl Lichovník deníku.
Jde například o trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění nebo trestný čin krádeže v případě některých recidivistů. Jestliže byl dnes nějaký člověk odsouzen za loupež a do tří let po odpykání trestu ukradl v obchodě jen láhev alkoholu, byl automaticky souzen za trestný čin krádeže jako recidivista. V novém trestním zákoníku se bude ale stejný pachatel zodpovídat pouze z přestupku, za který mu vězení nehrozí.
Soudy čeká nápor
Některé soudy mají velké obavy z nárůstu agendy a tvrdí, že budou muset odsouvat projednávání nových případů. "S tím tvůrce zákona při koncipování příslušného ustanovení zřejmě nepočítal," řekl předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa. Například Okresní soud v Ostravě počítá s propuštěním 150 lidí.
Hlavní tíha změny trestního zákona dopadne právě na okresní soudy posuzující méně závažné trestné činy. Zkracování trestů či přímo propouštění vězňů ale zaměstná i státní zástupce, kteří se jednání budou muset zúčastnit, aby se vyjádřily k rozsudku. Pokud soudy nestihnou včas projednat propuštění vězňů, kteří by už za mřížemi být neměli, může stát čekat série žalob.
I věznice se podle deníku připravují intenzivně na masivní propouštění vězňů. Vězeňská služba dnes jejich počet odhaduje na 1600.
ČTĚTE TAKÉ: Vězni dostanou vyšší kapesné. Kvůli poplatkům
Chinaski rozezpívali vězně z Pankráce
I když nový trestní zákoník na druhou stranu některé trestní sazby zvyšuje, odsouzení se nemusí obávat, že by museli strávit ve vězení delší dobu, než k jaké byli odsouzeni. Podobné změny zákonů musí vždy vyznít ve prospěch odsouzeného, nikoliv v jeho neprospěch.
Ilustrační foto: Robert Sedmík a archiv Týdne