Funkcionalistická vila Tugendhat patrně zůstane v majetku Brna. Brněnští radní rozhodli, že památka, o jejíž vydání požádali potomci původních majitelů, má zůstat městu. "Jejich stanovisko ale ještě musejí v úterý schválit zastupitelé," řekl novinářům primátor Roman Onderka. Zastupitelé původně chtěli Tugendhatovým památku předat prostřednictvím státu, stát ji ale odmítl převzít.
Darovat vilu zapsanou na seznamu UNESCO přímo potomkům původních majitelů vedení Brna odmítá. Při darování památky do zahraničí by město muselo státu zaplatit darovací daň. "Ta by u nemovitosti, jejíž hodnota přesahuje 50 milionů korun, činila 40 procent z ceny," řekla náměstkyně primátora Barbora Javorová.
Právní zástupce Tugendhatových Augustin Kohoutek s rozhodnutím radních nesouhlasí. "Pokud nebude vila vrácena rodině Tugendhat, tak se jednoduše budeme soudit," řekl Kohoutek.
Radní se shodli i na tom, že Brno by mělo iniciovat další setkání s Tugendhatovými. "Obě strany by měly spolu komunikovat o tom, jak budou dál postupovat při nutných opravách památky a jak ji zachovat přístupnou pro veřejnost. Písemně tento závazek v usnesení nevyjádřili, politici se však na této myšlence shodli," uvedla náměstkyně.
Tugendhatovi požádali o vrácení vily na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem. Brněnští zastupitelé na svém minulém zasedání odhlasovali, že sourozenci Tugendhatovi mají vilu dostat zpět, rozhodli však, že majetek jim má předat stát. Ministerstva financí a kultury a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových však převzetí památky odmítly.
Vila Tugendhat je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO. Stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navrhl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Podle odborníků byla unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením. Nyní je ve špatném technickém stavu a potřebuje rekonstrukci. K opravě se Brno zavázalo už před šesti lety při jednáních o jejím zápisu na seznam UNESCO. Spory kolem výběrového řízení na projektanta obnovy však začátek prací zpozdily přibližně o dva roky.
Technický stav vily se nadále zhoršuje, nyní řeší správce domu další ze série havárií kanalizace. Podle architektky Ivety Černé, která má správu památky na starosti, se poslední havárie bude řešit okamžitou opravou. Při ní se do kanalizační trubky v místě prasknutí vstříkne speciální hmota, která vytvoří uvnitř pevný prstenec, a trhlinu zacelí. S rekonstrukcí celé kanalizace se počká až na celkovou obnovu.
Primátor Brna novinářům řekl, že když zastupitelé schválí ponechání památky v majetku města, udělá vše pro to, aby se bezodkladně podnikly kroky vedoucí k opravě. Kdy obnova začne, si však netroufnul odhadnout.
Foto: Karel Šanda