<span>Vila Tugendhat</span>, památka UNESCO, je znovu u soudu

Domácí
29. 5. 2009 09:30
Vila Tugendhat jde znovu k soudu.
Vila Tugendhat jde znovu k soudu.

Vila Tugendhat jde znovu k soudu.Opravou funkcionalistické vily Tugendhat v Brně se bude opět zabývat soud. Žalobu podali architekti, kteří před lety de facto vyhráli výběrové řízení na její rekonstrukci - jen je tehdy předběhla nezákonně vybraná společnost Omnia. Brno chce přesto její projekt použít. 

Spor o podobu oprav unikátní památky se v Brně vede už od února 2004. Tehdy vyhrála veřejnou soutěž na projektanta rekonstrukce firma Omnia. Ta však neměla být podle zákona do soutěže vůbec vpuštěna, chybělo jí totiž nutné osvědčení, že smí opravovat památky.

Záhy na to upozornila trojice architektů - Jan Sapák, Ludvík Grym a Jindřich Škrabal -, kteří se v soutěži umístili těsně na druhém místě. Brněnský magistrát ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jejich námitku neuznaly, zato jim dal za pravdu v roce 2006 krajský soud: projektanti Omnie neměli v soutěži o rekonstrukci vily Tugendhat co pohledávat a musejí být vyřazeni. Verdikt potvrdil vloni i Nejvyšší správní soud.

ČTĚTE TAKÉ: Opravit nebo ne? Památkáři rozhodnou o vile Tugendhat
                        Vila Tugendhat: plány opravy posoudí evropští odborníci

Reálný vliv na výsledek soutěže to však dodnes nemělo, Sapák a spol. na první místo po Omnii nepostoupili. Místo toho zrušil magistrát Brna celou soutěž a teď hledá způsob, jak funkcionalistickou památku opravit podle projektu Omnie. Město už totiž - dokonce po verdiktu soudu - Omnii zaplatilo devět a půl milionu korun. A tak se chátrající perlou funkcionalismu bude opět zabývat soud.

Proč vracet stříbrnou?

„Právník podal tento týden na krajský soud žalobu proti zrušení soutěže," říká architekt Jan Sapák. Soutěž totiž smí být zrušena pouze do doby, než z ní vzejde vybrané pořadí uchazečů - a ti byli vybráni už před pěti lety. „Marion Jonesová musela v roce 2007 s ostudou vrátit zlaté medaile ze Sydney, když se po letech zjistilo, že dopovala. Kdybychom to vztáhli na brněnský případ, tak spolu s ní by absurdně musely vracet stříbrné a bronzové medaile i závodnice, které nedopovaly," říká „stříbrný" architekt Sapák.

Brno se brání, že soutěž zrušit muselo a nemohlo jen tak nechat Sapáka a spol. postoupit na stupeň vítězů. „Bylo to po těch letech jediné řešení. Velmi složitě bychom například dávali dohromady tehdejší členy výběrové komise," říká náměstek primátora Daniel Rychnovský. Skutečný problém má však město s tím, že mu v ruce zůstal zaplacený devítimilionový projekt Omnie, který získalo na základě nezákonného výběru a nezákonně uzavřené smlouvy.

Veřejné peníze za nezákonnost

Spory se týkají rekonstrukce unikátní stavby.„Ta situace je bizarní. Máme projekt, který nemůžeme použít, ale vilu podle něčeho opravit musíme," říká Rychnovský. Památkáři krajského úřadu totiž požadují, aby největší závady na vile byly odstraněny už do poloviny příštího roku.

A tak se teď město rozhodlo uspořádat odbornou mezinárodní koferenci, na níž se budou architekti a kunshistorici k projektu Omnie vyjařovat. „Pokud konference řekne, že restaurační postupy v projektu jsou odborně v pořádku, pak se podle něj bude moci vila rekonstruovat," domnívá se Rychnovský. Zda se odborníci dozvědí i to, že podle projektu Omnie už se začaly před dvěma lety chystat ve vile nevhodné zásahy do základů, které pak museli zatrhnout památkáři, se ukáže na konferenci v červnu.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ