Důležitý region
Visegrádská čtyřka: Rozšíření EU o západní Balkán je potřeba
02.12.2019 14:32
Rozšíření Evropské unie o státy západního Balkánu je v ekonomickém i bezpečnostním zájmu společenství. Novinářům to v pondělí v Praze řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po jednání s kolegy ze zemí visegrádské skupiny (V4), kritizoval přitom malý pokrok v přístupových rozhovorech v posledním půl roce.
Český ministr Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že všechny země V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, mají zájem na pokroku v přístupových rozhovorech s balkánskými státy.
Nedostatek pokroku v přístupových rozhovorech označil Szijjártó za jednu z největších chyb Evropské komise předsedy Jeana-Claudea Junckera, jejíž mandát skončil minulý týden. Finské předsednictví EU v tomto roce bylo podle Szijjártóa jediné, za jehož fungování se neotevřela žádná nová vyjednávací kapitola s žádnou kandidátskou zemí.
"Odkládání rozšíření a kladení překážek tomuto procesu je politika, která jde absolutně proti evropským zájmům," řekl maďarský ministr. Podle něj nová komise, v níž má Maďarsko eurokomisaře pro rozšíření, musí při jednání s kandidátskými zeměmi výrazně pokročit. "Rozšíření je nezbytné a nutné pro posílení Evropské unie. My jako středoevropské země, které jsou v sousedství toho regionu, chápeme poněkud lépe, jak důležité to je pro Evropskou unii z pohledu ekonomického, politického, strategického i bezpečnostního," řekl Szijjártó.
Také Petříček vyjádřil podporu pro rychlejší jednání s balkánskými státy. "Západní Balkán je strategicky důležitý region s ohledem na naši bezpečnost, s ohledem na stabilitu Evropy. Měli bychom podpořit urychlení toho procesu, protože se jedná o malý region, který do Evropské unie patří," řekl.
Zdrženlivě se vyjádřil k francouzským návrhům na reformu pravidel pro přijímání nových členských zemí do EU, podle něj už současná pravidla umožňují vyjednávací proces revidovat podle vývoje v kandidátské zemi. "Naše priorita je, aby ta vnitroevropská debata nebyla překážkou pro další pokrok ve vztahu ke kandidátským zemím," řekl Petříček. Vyjádřil také naději, že se v příštím roce podaří spustit zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, které letos v říjnu zablokovala Francie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.