Boj za levné pivo
Vít Bárta přestane pít plzeňské pivo, protože je "drahé"
24.02.2013 16:14 Původní zpráva
Po kritice drahých potravin z výroby společnosti Agrofert Andreje Babiše se poslanec a šéf Věcí veřejných Vít Bárta rozhodl obout do Plzeňského Prazdroje. Nelíbí se mu, že pivo je v České republice dražší než v sousedním Německu. Bárta chce prosadit změnu zákona o významné tržní síle a snížit tak cenu tohoto nápoje. Dokud se mu to nepodaří, nedá si prý plzeňského piva ani kapku.
"Dokud se nepodaří prosadit změnu zákona a snížení ceny tohoto piva, nedám si ho demonstrativně ani doušek," píše Bárta na svých internetových stránkách. Za vysoké ceny podle něj může zákon o významné tržní síle. "Problém je v tom, že chrání velké dodavatele potravin a nápojů před tlakem obchodních řetězců. Ty tak často o cenách, za které nakupuji potraviny, vůbec nemohou smlouvat. Nové ceny jsou jim dodavatelem jen oznámeny. Jeden z nejkřiklavějších příkladů je právě Plzeňský Prazdroj. Ten v srpnu pouze vydal tiskové prohlášení, že zdražuje všechno své pivo o tři procenta, aniž by o tom s kýmkoli mluvil. Na to asi o měsíc později zareagoval i Staropramen a učinil totéž," uvádí Bárta.
Výsledkem prý je, že se cena plzeňského piva pohybuje v Česku kolem 23 korun, kdežto v Německu jen kolem 18 korun. "Pokud tuto konečnou cenu očistíme o rozdíl v DPH a spotřební daň (které jsou obě v ČR vyšší) vychází nám, že dodavatelská cena piva, tedy ta, za kterou nakupují řetězce, je v ČR o 3,15 Kč vyšší než v Německu. Prazdroj tak vydělává na tom, že ho chrání zákon o významné tržní síle. A to se musí změnit," píše Bárta na svém webu.
"Nemůžeme komentovat vyjádření našich politiků," sdělil k Bártově iniciativě mluvčí Prazdroje Vladimír Jurina. "Co se týká odlišnosti cen v různých zemích, je potřebné zdůraznit, že v každé zemi je jiná struktura daní i maloobchodní sítě, což vede k určení ceny na místní úrovni," vysvětlil různé ceny Jurina.
Do role bojovníka za levnější potraviny se Bárta nepasoval poprvé. Před několika dny rozvířil debatu o cenách jídla, když označil majitele Agrofertu Andreje Babiše za zloděje. Ten mu záhy sdělil, že potřebuje psychiatra.
Celé úsilí docílit zlevnění potravin započaly Věci veřejné ještě před Vánocemi, když pořádaly zájezdy českých občanů za nákupy potravin do zahraničí. Poštvaly si tím proti sobě obchodníky i výrobce a politologové označili jejich konání pouze za zoufalou snahu se zviditelnit.
Velký rozhovor s Vítem Bártou čtěte v zítřejším vydání časopisu TÝDEN.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.