Vláda chce <span>odvrátit stávku.</span> Odbory váhají

Domácí
25. 2. 2010 16:19
Vláda chce odvrátit hrozící stávku v dopravě.
Vláda chce odvrátit hrozící stávku v dopravě.

Vláda chce odvrátit hrozící stávku v dopravě.Vláda dnes schválila na mimořádném jednání návrh novely zákona o DPH, která ruší ustanovení ohledně zaměstnaneckých benefitů. Chtěly to odbory. 

Vláda požádala sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze a projednání návrhu 2. a 3. března.

Vláda zároveň vyzvala odbory, aby pondělní stávku kvůli zdanění benefitů odvolaly a vyčkaly na rozhodnutí poslanců. Fischer zároveň upozornil, že před dvěma týdny se odbory, poslanci, premiér a ministr financí dohodli, že zákon se změní formou poslaneckého návrhu. "Stav v poslanecké sněmovně, který odbory považují za patový, však způsobuje, že reálně není možné tuto dohodu naplnit," uvedl premiér.

Pozměňovací návrh dnes předložili sociální demokraté jako přílepek k vládní novele zákona o veřejných zakázkách, kterou dnes sněmovna odeslala do závěrečného čtení.

PSALI JSME: Vláda může zvrátit stávku, má na to pár hodin 

ČSSD chce zrušit vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod.Odboráři ale reagovali, že předložení poslaneckého návrhu změny zákona žádný problém nevyřeší. Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša dnes prohlásil, že odboráři chtějí, aby návrh na nižší zdanění zaměstnaneckých výhod podala vláda.

Podle dnešního vyjádření strojvedoucích však ani vstřícný krok vlády zřejmě nemůže protest odvrátit, může ale zabránit další vlně protestů.

 Předseda vlády po mimořádném jednání kabinetu.Pejša ovšem dnes naznačil, že pokud se v pátek nebo nejpozději v sobotu ráno zástupci všech 20 odborových svazů sejdou, mohli by odboráři stanovisko k pondělní stávce přehodnotit. Sama vláda podle něj není schopna stávku zastavit, k tomu je třeba součinnost poslanecké sněmovny. Pejša proto zároveň uvedl, že do pátku ke změně zákona o DPH očekává vyjádření všech poslaneckých klubů.

Dopravní odbory stávkou pohrozily 5. února, definitivní termín stanovily počátkem tohoto týdne na pondělní ráno. Dopraváci se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, které se mají podle novely zákona platné od ledna danit vyšší daní z přidané hodnoty. Jde třeba o režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace.
Daň se nově vypočítává z ceny běžné na trhu a nikoliv zvýhodněné zaměstnanecké. Vláda dnes se chce dnes schváleným návrhem vrátit k loňskému stavu, sněmovna by návrh mohla projednat ve zrychleném řízení. Podporu vyjadřuje především levice, ODS označila postup odborů za vydírání.

Dopravní odbory mají podporu i ostatních svazů, protest schvalují například kováci jako největší odborová organizace v České republice nebo odbory České televize.

Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK 

Chystaná stávka může zastavit až tisíc vlaků

Plánovaná stávka může zastavit tisíc vlaků.Chystaná stávka na železnici zastaví v pondělí ráno více než tisíc vlaků, které v ranní špičce počátkem týdne běžně využívá zhruba 200 tisíc cestujících, řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Dráhy chtějí posílit spoje v neděli večer, aby se alespoň část cestujících mohla dostat do cíle před začátkem protestu.
Pokud odboráři akci neodvolají, budou České dráhy vracet cestujícím peníze za jízdenky a místenky koupené na pondělí v předstihu. "Vrátíme zákazníkovi celou částku bez jakékoliv srážky," řekl Šťáhlavský.
Chystaná stávka na železnici přidělala práci dispečerům Českých drah. Ti nyní hledají odpověď na otázku, jakým způsobem zamíchat s vagony a lokomotivami tak, aby bylo možné ihned po skončení stávky rozjet vlaky podle jízdního řádu.
Jako příklad dal druhý mluvčí drah Ondřej Kubala podkrušnohorský rychlík, který denně vyráží z Chebu směrem na Prahu ve 4:10. Zpět se otáčí v 10:04, tedy po skončení stávky. "Háček je v tom, že do Prahy souprava vůbec nepřijede a tím pádem by nemohl jet ani vlak zpět," řekl Kubala.
Dispečeři proto musejí najít jinou soupravu, která naopak nevyjede kvůli stávce z Prahy a poslat ji do Chebu. Podobných případů jsou stovky. Kromě vagonů je třeba zvlášť připravit lokomotivy a naplánovat směny strojvedoucích a průvodčích.
Ve spolupráci se zahraničními kolegy se snaží dráhy nalézt soupravy i pro mezinárodní vlaky. "Pokud například nepošleme ráno vlaky EuroCity do Německa, znamenalo by to, že odpoledne či druhý den nepřijedou žádné vlaky z Německa k nám," naznačil Kubala. Jednou z možností je, že podnik přistaví soupravy na hranice ještě před stávkou.  

 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ