Vláda <span>nepřesvědčila soud</span>, aby zakázal stranu extremistů

Domácí
4. 3. 2009 10:00
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.

Demonstrace dělnické strany.Nejvyšší správní soud odmítl návrh vlády na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Vláda se domnívá, že partaj zastřešila extremisty a usiluje o svržení demokratického zřízení.

Verdikt soudu rozpoutal potlesk a křik příznivců strany, kteří v síni rozvinuli vlajku se stranickým znakem. Předseda senátu Vojtěch Šimíček je okřikl.

"Soud nehraje a nemůže hrát roli inkvizičního tribunálu, který by sám hledal informace o politické straně, zkoumal její činnost ze všech možných ohledů, nad rámec návrhu zkoumal program, názory strany a symboliku, kterou užívá," uvedl Šimíček.

Před budovou soudu se už před jednáním sešla skupina příznivců strany s odznaky, šálami a vlajkou s ozubeným kolem, jež je hlavním symbolem strany. Asi 15 jich usedlo v soudní síni, stejný počet zůstal venku. Po skončení vyhlašování chce předseda strany Tomáš Vandas pronést projev. Mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián řekl, že žádné shromáždění Dělnické strany není oficiálně ohlášeno.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.ČTĚTE TAKÉ: "Starosta" za extremisty sní o ještě nulovější toleranci

Zvláštní sedmičlenný senát si už před dvěma týdny vyslechl názory ministerstva vnitra a Vandase. Pak jednání odročil na dnešek. Dělnická strana považuje návrh na rozpuštění za politicky motivovaný, navíc velmi špatně podložený důkazy. Vandas tvrdil, že v případě rozpuštění strany vznikne za pár týdnů podobný subjekt pod jiným názvem.

Slabý vládní návrh? 

V návrhu vlády bylo mimo jiné uvedeno, že Dělnická strana uskutečnila jednu nepovolenou demonstraci a protiprávně pokračovala v jednom zakázaném shromáždění. Odkazoval také na prohlášení, v němž strana "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému".

Šimíček zdůraznil, že strany mají v demokratické společnosti zvláštní postavení, a proto požívají zvýšenou ochranu, zvláště ve srovnání s jinými sdruženími. Veškerá ochrana ale pomíjí v situaci, kdy strana ohrožuje bezpečnost státu, demokracii a vystupuje proti právům druhých. Aby však bylo možné proti straně zasáhnout, je třeba nalézt "přesvědčivé důkazy o dostatečně bezprostředním riziku". Zásah musí být přiměřený.

Bývalého ministra vnitra a dnes poslance ČSSD Františka Bublana rozhodnutí soudu nepřekvapilo. "Trochu jsem to čekal. Měl jsem informace, že vládní podklady byly špatně připravené. Vina jde jednoznačně za ministerstvem vnitra," řekl. 

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ