Vláda nepřesvědčila soud, aby zakázal stranu extremistů
04.03.2009 10:00 Aktualizováno 04.03. 10:52
Nejvyšší správní soud odmítl návrh vlády na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Vláda se domnívá, že partaj zastřešila extremisty a usiluje o svržení demokratického zřízení.
Verdikt soudu rozpoutal potlesk a křik příznivců strany, kteří v síni rozvinuli vlajku se stranickým znakem. Předseda senátu Vojtěch Šimíček je okřikl.
"Soud nehraje a nemůže hrát roli inkvizičního tribunálu, který by sám hledal informace o politické straně, zkoumal její činnost ze všech možných ohledů, nad rámec návrhu zkoumal program, názory strany a symboliku, kterou užívá," uvedl Šimíček.
Před budovou soudu se už před jednáním sešla skupina příznivců strany s odznaky, šálami a vlajkou s ozubeným kolem, jež je hlavním symbolem strany. Asi 15 jich usedlo v soudní síni, stejný počet zůstal venku. Po skončení vyhlašování chce předseda strany Tomáš Vandas pronést projev. Mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián řekl, že žádné shromáždění Dělnické strany není oficiálně ohlášeno.
ČTĚTE TAKÉ: "Starosta" za extremisty sní o ještě nulovější toleranci
Zvláštní sedmičlenný senát si už před dvěma týdny vyslechl názory ministerstva vnitra a Vandase. Pak jednání odročil na dnešek. Dělnická strana považuje návrh na rozpuštění za politicky motivovaný, navíc velmi špatně podložený důkazy. Vandas tvrdil, že v případě rozpuštění strany vznikne za pár týdnů podobný subjekt pod jiným názvem.
Slabý vládní návrh?
V návrhu vlády bylo mimo jiné uvedeno, že Dělnická strana uskutečnila jednu nepovolenou demonstraci a protiprávně pokračovala v jednom zakázaném shromáždění. Odkazoval také na prohlášení, v němž strana "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému".
Šimíček zdůraznil, že strany mají v demokratické společnosti zvláštní postavení, a proto požívají zvýšenou ochranu, zvláště ve srovnání s jinými sdruženími. Veškerá ochrana ale pomíjí v situaci, kdy strana ohrožuje bezpečnost státu, demokracii a vystupuje proti právům druhých. Aby však bylo možné proti straně zasáhnout, je třeba nalézt "přesvědčivé důkazy o dostatečně bezprostředním riziku". Zásah musí být přiměřený.
Bývalého ministra vnitra a dnes poslance ČSSD Františka Bublana rozhodnutí soudu nepřekvapilo. "Trochu jsem to čekal. Měl jsem informace, že vládní podklady byly špatně připravené. Vina jde jednoznačně za ministerstvem vnitra," řekl.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.