Příští rok
Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard korun
16.09.2019 17:57 Aktualizováno 16.09. 21:18
Vláda v pondělí jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Prezident Miloš Zeman, který se jednání také účastnil, poté řekl, že je připraven zákon o státním rozpočtu na rok 2020 podepsat. Návrh rozpočtu podpořili na pondělním jednání tripartity odboráři i zaměstnavatelé, ale chtěli by výraznější růst platů učitelů. Naopak představitelé sněmovní opozice návrh rozpočtu kritizují jako nehospodárný a nezodpovědný.
Celkové výdaje navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu. Povinné, tzv. mandatorní výdaje, třeba na sociální dávky či příspěvky politickým stranám, příští rok stoupnou o 7,3 procenta na 885,1 miliardy. Tvoří více než polovinu výdajů rozpočtu. Výdaje na důchody stoupnou oproti letošku zhruba o osm procent na 509,4 miliardy. Daňové příjmy mají vzrůst o šest procent na 1,4 bilionu.
Hlavními prioritami rozpočtu jsou podle vládní koalice hnutí ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje.
Jednání vlády o rozpočtu se zúčastnil i prezident. V projevu, který zveřejnil Pražský hrad na svém webu, apeloval na omezení daňových výjimek, což by podle něj zvýšilo příjmy státu o 318 miliard, a na omezení podpory obnovitelných zdrojů energie a úřednického aparátu. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl médiím k Zemanovým výhradám, že za nárůstem počtu státních zaměstnanců je hlavně růst počtu učitelů a dalších profesí. Daňovými výjimkami se podle něj kabinet bude ještě zabývat. Zeman po projevu řekl České televizi, že je připraven podepsat zákon o rozpočtu, pokud se zásadně nezmění proti nynějšímu návrhu.
Také odbory a zaměstnavatelé návrh rozpočtu hodnotí kladně. Podle odborářů podpoří ekonomický růst a podle podnikatelů zajistí stabilitu hospodářství. Odboráři ani zaměstnavatelé ale nesouhlasí s navýšením platů učitelů jen o deset procent, jak počítá vláda. Podle nich by si měli pedagogové přilepšit o 15 procent.
Kriticky se k návrhu rozpočtu na příští rok staví opozice. Podle předsedy lidovců Marka Výborného vláda "rozhazuje a peníze chce vytahat z kapes daňových poplatníků". Podle Pirátů je schodek v době růstu ekonomiky hrubou nezodpovědností. "Rozpočet bohužel pokračuje v trendu zvyšování rizik budoucnosti. Ignoruje skutečnost dlouhodobé neudržitelnosti penzijního a zdravotního systému a jeho investiční aktivita je menší než v dobách krize," uvedl šéf sněmovního klubu TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. "Ve Sněmovně předložíme konkrétní návrhy, kde ušetřit desítky miliard," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.
Premiér novinářům po jednání vlády řekl, že očekává bitvu o rozpočet ve Sněmovně. Chtěl by přesvědčit opozici a jednat bude i s komunisty, kteří menšinovou vládu tolerují. "Ten rozpočet je dobrý, je navržen tak, aby se snížil dluh vůči HDP, kde patříme mezi nejméně zadlužené země," uvedl. "Vnímáme, že se tu někdo snaží mluvit o krizi, já tu žádnou krizi nevidím, v rámci naší země," dodal s odkazem na spotřebu domácností. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vláda dospěla ke kompromisu. Připomněl, že pro první náčrt ministři za sociální demokracii nehlasovali. Chyběly podle něj hlavně prostředky v sociální oblasti.
Komunisté usilovali o snížení schodku na 30 miliard. Šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale už dřív řekla, že poslancům KSČM doporučí návrh rozpočtu podpořit. Je to podle ní lepší než rozpočtové provizorium. Vláda musí podle zákona návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.