Vlastivědné muzeum otevřelo novou výstavu,nahlíží do světa lidí s handicapem
11.07.2024 10:50
Vlastivědné muzeum v Olomouci dnes otevřelo novou interaktivní výstavu, která návštěvníkům otevírá dveře do světa lidí s handicapem. Nese název Lidé odvedle, informovala dnes ČTK mluvčí muzea Martina Vysloužilová. Návštěvníky čeká sedm stanovišť, kde si mohou sami vyzkoušet, jak se musejí handicapovaní vypořádávat s různými životními situacemi. Expozici muzeum připravilo ve spolupráci s Nadací Sirius.
Zájemci si mohou na výstavě vyzkoušet například český znakový jazyk, odezírání, chůzi s bílými holemi nebo jízdu na handbiku. V expozici nebude chybět ani model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci. "Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v běžném životě. Empatie a vnímání druhého hrají v této komunikaci velmi důležitou roli," popsala cíl výstavy manažerka projektu Lidé odvedle Vladimíra Tvrdková.
Výstava je otevřená nejen veřejnosti, ale také žákům základních a středních škol. Právě proto prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou. "Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, kteří navíc mají k dispozici pracovní listy a metodické pokyny pro práci s výstavou k užití ve svých vyučovacích hodinách," doplnila organizátorka.
Projekt využije i Ústav speciálněpedagogických studií olomoucké pedagogické fakulty při přípravě studentů na budoucí povolání. "Jsme rádi, že tuto výstavu můžeme přivítat i u nás v Olomouci. Právě na Univerzitě Palackého se nachází největší pracoviště v České republice, které připravuje stovky odborníků, učitelů, logopedů, poradenských pracovníků, asistentů, terapeutů i dalších, kteří dále působí v pomáhajících profesích ve prospěch osob se zdravotním znevýhodněním," uvedl proděkan fakulty Jan Michalík.
Na ztvárnění výstavy se podíleli přední specialisté na pomoc handicapovaným lidem. Expozici bezplatně zapůjčuje a instaluje Nadace Sirius, která se již 16 let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí. Podle ředitelky nadace Dany Lipové mají s projekty tohoto typu zkušenosti od roku 2013. Výstava již byla v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli, Brně a Mělníku.
1