Máte cenné obrazy? Sbírku starožitností? Stavební spoření? A co vaši spolubydlící? Kdy nastoupili k výkonu trestu? Takové informace musejí od Nového roku uvádět zdravotně postižení, kteří žádají o příspěvek na zvláštní pomůcku. Je to protiústavní, zlobí se na ministerstvo práce a sociálních věcí, které už připravuje nové formuláře.
Nevidomý žádá o příspěvek na vodicího psa, hluchý potřebuje digitální zvonek, chromý upravit řízení vozidla. Do žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku ovšem musí od Nového roku uvést nejen příjmy vlastní či příjmy tzv. společně posuzovaných osob, ale i soupis veškerého movitého i nemovitého majetku.
Úředníky zajímá, jestli žadatel či lidé, s nimiž sdílí domácnost, vlastní nějakou nemovitost, zda mají úspory v bance, šetří si v rámci stavebního spoření, mají hypotéku či životní pojistku. "V žádosti musíte dále uvést, jestli vy nebo někdo ze společně posuzovaných osob vlastní cenné obrazy, sbírky či starožitnosti," vyjmenovává právník Jan Hutař z Národní rady osob se zdravotním postižením.
Požadování těchto údajů je podle jeho názoru protiústavní. "Právní řád České republiky nic jako majetkové přiznání nezná, takže požadované údaje porušují ústavní právo člověka na ochranu proti nezákonnému shromažďování dat," domnívá se právník.
Kdy jste šel do vězení?
Žadatele o dávku dále nadzvedává ze židle dotaz na datum nástupu do vazby, k výkonu trestu či do jiného pobytového zařízení některé ze společně posuzovaných osob. "To podle zákona nemůže mít na rozhodnutí o dávce žádný vliv," upozorňuje právník. A pochybuje o tom, že by oprávnění požadovat tyto informace posvětil Úřad na ochranu osobních údajů.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí však nebyl souhlas úřadu potřeba. "Formulář je v této části obsahově shodný s tím, který se používá od roku 2007 pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi," vzkázala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. A informace o tom, zda si někdo z okruhu společně posuzovaných osob momentálně nemá možnost vydělávat z důvodu výkonu trestu či pobytu ve zdravotnickém zařízení, je důležitá pro jeho případné vyloučení ze společně posuzovaných osob.
Jinak ale ministerstvo dává postiženým za pravdu. "Formuláře máme v úmyslu revidovat. V tomto případě je formulář zavádějící v tom, že neupozorňuje toho, kdo nechce slevu na spoluúčasti, že má celou část C formuláře přeskočit," avizuje mluvčí.
800 tisíc na pět let
Kritizovaný formulář se do žádosti o dávku dostal od Nového roku, kdy se nově počítá s desetiprocentní spoluúčastí žadatele na výdajích za pomůcku. V mimořádných případech může žadatel požadovat nižší spoluúčast (tedy aby dávka pokrývala více než 90 procent ceny zvláštní pomůcky). Na pomůcky za méně než 24 tisíc se navíc příspěvek přiznává jen v případě, pokud příjem žadatele a společně posuzovaných osob nepřekročí osminásobek životního minima. V obou případech musí žadatel o dávku doložit příjmy a majetek společně posuzovaných osob, k čemuž slouží právě problematický tiskopis.
Nárok na dávku mají lidé s těžkým sluchovým či zrakovým postižením či těžkou vadou pohybového ústrojí. Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku je 350 tisíc, souhrná částka příspěvků však nesmí během pěti let překročit 800 tisíc korun.