Podezření, že si mafie na plzeňských právech vychovávala síť služebníků ochotných krýt zločiny, a to včetně policistů, teď zkoumá i ministerstvo vnitra. V dnešním pořadu Partie to řekl ministr Martin Pecina.
"Vzhledem ke krátkému času zatím nejsme moc daleko, ze systému jsme vygenerovali jména policistů, kteří žádali studijní volno. Je jich osmdesát tři," řekl Pecina. Ministr teď zjistí, kteří z nich a za jakých podmínek dosáhli na akademický titul v Plzni.
ČTĚTE TAKÉ: Rychlostudenti z Plzně dokončují "ztracené" práce
"Děláme takovou analýzu. Je potřeba udělat chirurgický řez," slíbil Pecina. Jeho předchůdce na ministerské židli Ivan Langer z ODS se domnívá, že by se o podrobnosti dosaženého vzdělání měla zajímat i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "I ona by měla postupovat nekompromisně a prověřit vzdělání státních zástupců," řekl Langer. Stejně by podle něj měli doložit své vzdělání i exekutoři, konkurzní správci a soudci.
Zasahuje i školství
Kvůli tušeným podvodům v Plzni teď budou vystaveny kontrole i ostatní české právnické fakulty, tedy v Praze, Brně a Olomouci. "Zatím prověřujeme fakulty veřejných vysokých škol, pak budeme pokračovat dál," řekla v Otázkách Václava Moravce ministryně školství Miroslava Kopicová. Na kontrolu lhůt, za něž získali studenti na právech tituly, si hodlá pozvat komisaře ze Slovenska.
"Chtěla bych použít slovenský tým, který tam prověřoval vysoké školy. Samozřejmě kromě naší akreditační komise," uvedla ministryně.
Na plzeňské fakultě vystudovaly za podivných okolností desítky lidí. Titul získali za kratší dobu, než je běžné, a mnohé diplomové práce nejsou vůbec k nalezení. "V nápadně krátkých lhůtách, tedy za několik měsíců, vystudovalo asi dvacet až třicet lidí," řekl v Partii bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který teď práva v Plzni vede.
Foto: ČTK