Spolek vyvolených z ODS odmítl velkou koalici s ČSSD
17.05.2010 18:40
Neformální schůzka lídra ODS Petra Nečase s 36 vybranými spolustraníky přinesla shodu na tom, že ODS by po volbách měla odmítnout velkou koalici s ČSSD. Nečas mezi účastníky večerního setkání, které do golfového klubu v pražských Klánovicích sezval senátor Alexandr Vondra, našel podporu pro vedení strany i povolební plány.
Schůzka však byla spíše protestem proti vlivu lobbistů na vedení ODS než ustavující schůzí nového mocenského bloku, o který by se Nečas mohl opřít při volbě předsedy strany.
"Těch 36 lidí se určitě shodovalo v jednom, že nechceme, aby někdo zatáhl ODS po volbách do medvědího objetí ČSSD, aby nás někdo zatáhl do velké koalice," řekl Vondra. Není podle něj žádné tajemství, že někteří lidé v ODS a "určitá část byznysu, která má zájem na státních zakázkách" si velkou koalici může přát. Lidé, kteří v ODS tvoří politiku a "jdou s kůží na trh", se však podle něj shodli na tom, že to není správná cesta.
PSALI JSME: Modrý tým žaluje ČSSD kvůli přirovnání ke komandu
Nečas ukázal budoucí vládu. Langer a Gandalovič chybějí
Pozvánku na neformální setkání nedostal kromě Nečase žádný z dalších místopředsedů strany. Kromě Ivana Langra a Petra Gandaloviče, kteří se nevešli ani do Nečasova poradního týmu rozdělujícího odpovědnost za resorty, se diskuse o povolební vizi strany nezúčastnil ani středočeský lídr Petr Bendl a první místopředseda David Vodrážka.
"Zval jsem lidi, o kterých jsem přesvědčen, že to jsou lidi, kteří za ODS dýchají, kteří mají jasně artikulovaný politický názor a nebojí se s tímto názorem jít ven," odpověděl Vondra na dotaz, jaký byl jeho klíč pro výběr účastníků schůzky.
S Vondrovým závěrem, že "klánovická skupina" odmítla velkou koalici, souhlasí i europoslanec Jan Zahradil i místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Problémem je podle ní program ČSSD navyšující dluhy.
Pokud jde o podporu Nečase jako příštího předsedy strany už zřejmě debata tak jednoznačná nebyla. "Nečas je správný lídr strany do voleb a člověk, který dává naději tomu, aby ODS nadále hrála roli hlavní strany na pravé části politického spektra. Pokud jde o mě, tak já jsem připraven ho v této věci podpořit," řekl Vondra.
Hlavním smyslem schůzky však podle něj bylo vyměnit si názory na to, jak se zachovat po volbách, nikoliv řešit volbu nového šéfa. "Bylo to tak, že ti lidé podporují Nečase v tom, co dělá dnes a co chce dělat v budoucnu, tak jak to tam řekl, ale v žádném případě to nebylo vytváření nějakého jasného mocenského bloku pro případ povolebního kongresu," popsala schůzku Němcová.
Podle jednoho z účastníků setkání, který nechtěl být jmenován, bylo setkání reakcí na frekventované schůzky vlivných lobbistů s jednotlivými místopředsedy ODS, které ovlivňují směřování strany. Podle zákulisních dohod se prý často rozhoduje i výkonná rada ODS. Na kongresu, kde se sejde mnohem více straníků, prý Nečasovy šance nejsou špatné.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.