Test politiků: Tejc je Gándhí, Liška dalajlama
21.05.2010 10:00 Původní zpráva
Jaké je skutečné politické smýšlení českých politiků? Jsou komunisti opravdu největší levičáci? A je česká pravice dostatečně vpravo? Na to odpovídá Politický kompas - test, který sestavili odborníci v USA a kterému vystavil českou politickou elitu časopis TÝDEN.
Test ukázal, že sociální demokrat Jeroným Tejc navlas sedí do profilu velkého indického reformátora Gándhího. "Určitě je to pro mě překvapení. A spojení s Gándhím, i když v nadsázce, mě rozhodně těší," rozplýval se Tejc nad svým výsledkem. "Každý, kdo mě zná, ví, že jsem klidný člověk a vždy hledám konsenzus, ale v důležitých věcech neustupuji."
PSALI JSME: Tejc: Neumím si představit koalici ani s KSČM, ani s ODS
Do smýšlení velikánů se ale trefily i další známé tváře české politické scény. Tak například zelený Ondřej Liška, to je celý dalajlama. A lídr občanských demokratů Petr Nečas by si zase padnul do noty s Fryderykem Chopinem. Guru liberálních ekonomů Milton Friedman by z něj ale radost neměl - z jeho pohledu zůstal příliš nalevo. "To mě nepřekvapuje. Politici vždycky musí být více moderátní než akademici. A akademik tím, že nemusí nést odpovědnost před veřejností, si může dovolit více vyhraněné postoje než politik," míní Nečas. Ostatně je fakt, že se lídr ODS spolu s Davidem Vodrážkou umístili z oslovených českých politiků nejvíc vpravo.
Největší levičák je z ČSSD
Titul nejzavilejšího levičáka si překvapivě neodnesli komunisti, ale člověk z oranžového tábora, již zmiňovaný Jeroným Tejc. Překonal i místopředsedu strany Zdeňka Škromacha. "Mám velmi silný cit pro sociální spravedlnost, takže možná jsem více nalevo než někteří mí kolegové a tento výsledek mě nepřekvapuje," řekl o svém umístění Tejc.
Překvapili i lidovci. Zdá se totiž, že mezi nimi nepanuje úplná názorová shoda. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová se totiž rozcházeli, a to občas i zásadně, v mnoha odpovědích. Pomyslné názorové nůžky se u předsedy a jeho místopředsedkyně nejvíce rozevřely v postoji k nezaměstnaným, kteří odmítají pracovat. Svoboda zásadně nesouhlasí s tím, že by se tyto případy měly ocitnout bez podpory společnosti. Šojdrová by jim naopak rozhodně nepomáhala.
ČTĚTE TAKÉ: Fantom kampaně Cyril Svoboda. Najít ho je těžké
Ze Svobody se navíc vyklubal větší volnomyšlenkář, než snad i sám tušil. Před volbami se z šéfa konzervativních lidovců například stal trochu nečekaně bojovník za práva homosexuálů - v dotazníku vyslovil zásadní souhlas s adopcí páry stejného pohlaví (že by mu takříkajíc ujela ruka?). Ukázalo se též, že Svoboda "zásadně nesouhlasí" s tím, že sex mimo manželství je obvykle nemorální.
Abstraktní umění? Nesmysl
Naopak komunisti, ti drží stranickou "lajnu". Jsou hodně nalevo a jejich odpovědi jsou povětšinou strojově stejné, aspoň pokud jde o společenské otázky. V pohledu na fungování ekonomiky se předseda strany Vojtěch Filip a první místopředsedkyně Miloslava Vostrá přece jen trochu liší. Šéf požaduje více regulace a státního dohledu. Jako jediný z oslovených politiků se vyslovil pro zavedení trestu smrti.
"Je těžko přijatelné, aby se u člověka, který spáchá zločin proti lidskosti a není šance nápravy, společnost o to donekonečna pokoušela," zdůvodnil svůj postoj. A abstraktní umění - rovněž jako jediný - za umění vůbec nepovažuje. Co sex? Otevřenost v této oblasti už prý zašla příliš daleko.
A kdo je největší volnomyšlenkář na české politické scéně? Šéf zelených Ondřej Liška. Že mají ženy vytvářet především teplo domova? Nesmysl. Legalizace marihuany? Proč ne. Adopce dětí homosexuálními páry? Jasně. Liška si zasmutnil i nad tím, že pitná voda se v dnešní společnosti stala spotřebním artiklem ocejchovaným obchodními značkami. To už bylo moc i na jeho stranického kolegu a místopředsedu strany Františka Pelce. "Tak to prostě je, to je realita," krčí rameny zelený kandidát, který by ženy přece jen u plotny rád viděl a k homosexuálům by jako jeho šéf až tak vstřícný nebyl.
Z bývalého lidovce Pavla Severy se vyklubal politik s nejmenším pochopením pro svobodomyslné postoje - hranici do autoritářské poloviny diagramu sice nepřekonal, ale jen těsně. Chybělo mu 0,15 bodu. V otázkách výchovy, role žen ve společnosti či adopce dětí homosexuálními páry má zkrátka Severa jasno.
Politický kompas |
Politický kompas je test s 62 tvrzeními, která vypracovali američtí sociologové. Respondent vybírá ze čtyř odpovědí: a) zásadně nesouhlasím, b) nesouhlasím, c) souhlasím, d) rozhodně souhlasím. Tvrzení se týkají ekonomiky, vztahu jedince a státu, společenských problémů (trestu smrti, interrupce, vzdělání a výchovy), ale také intimních záležitostí, jako je víra či sex. Po vyplnění všech odpovědí software respondenta vyhodnotí a umístí na graf (na http://www.politicalcompass.org/ si může svůj profil zjistit každý, test je ovšem dostupný jen v angličtině). Určují jej dvě osy: horizontální osa ukazuje, jestli smýšlení respondenta o fungování ekonomiky tíhne spíše doleva (stát zasahuje a reguluje trh) či doprava (volný trh). Vertikální osa udává postoj jedince ke společenským problémům. Umístění v horní části osy značí tendenci k autoritářství (upřednostňování tradice, autority a společenské morálky), naopak dolní část osy směřuje k volnomyšlenkářství (maximalizace osobní svobody jedince). |
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.