Všichni proti jednomu. Katedrála a kšeftaři z TOP 09
04.05.2010 10:52 Seriál
Všichni proti jednomu - lídři politických stran, které mohou uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny, pokládají otázku vždy jednomu z nich.
On-line deník TÝDEN.CZ přináší čtvrtý díl předvolební rubriky, ve kterém na otázky svých politických rivalů tentokrát odpovídá předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.
Jiří Paroubek, předseda ČSSD: Podporujete církevní restituce v podobě, jakou ji schválila ještě Topolánkova vláda s účastí vaší strany, tj. okamžité vydání majetku ve výši až 30 mld. Kč a dále vyplacení 270 mld. Kč během 60 let?
Cyril Svoboda: Pane předsedo, dobře znáte dohodu mezi Svatým stolcem a vládou Jana Fischera, že v době finanční a ekonomické krize není vhodná chvíle na řešení narovnání mezi státem a církvemi. Vaše otázka se týká něčeho, co vůbec není aktuální.
Petr Nečas, volební lídr ODS: Vážený pane předsedo, souhlasíte s tím, že důchodová reforma je jednou z největších výzev budoucnosti? Jak se v této souvislosti stavíte k nápadům sociální demokracie rozdávat 13. důchody nebo zvyšovat poměr důchodu k průměrným čistým mzdám na 55 %, což by si vyžádalo dalších celkem 21 miliard korun? Podpořili byste podobné návrhy po volbách?
Cyril Svoboda: Rozhodně souhlasím s tím, že důchodová reforma je klíčový problém dnešní doby. KDU-ČSL jasně deklarovala, že nepodpoří tzv. 13. důchody a nepodpoří ani zvýšení poměru důchodu k průměrným čistým mzdám na 55 procent, protože tyto dva kroky by byly projevem fiskální nezodpovědnosti. V těchto dvou bodech je mezi ODS a KDU-ČSL shoda.
Vojtěch Filip, předseda KSČM: Pane předsedo, co říkáte na to, že řada dlouholetých členů KDU-ČSL, starostů měst a obcí, odešla k nové straně TOP 09 Miroslava Kalouska?
Cyril Svoboda: Odchodem některých bývalých členů do TOP 09 se naše strana očistila. Varuji před iluzí, že právě lidé, kteří pojímají politiku jako kšeft a politickou stranu jako svoji firmu, mohou být vnímáni jako záruka čisté politiky.
Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09: Předvolební průzkumy zaznamenávají až neuvěřitelný propad KDU-ČSL dokonce i v Jihomoravském či Východočeském kraji. KDU-ČSL tak vypadá jako strana bez reálných volebních šancí. Máte nějaké důkazy o tom, že by průzkumy mohly být zfalšovány?
Cyril Svoboda: Volební preference mají stejně daleko do reálnosti jak u KDU-ČSL, tak u TOP 09.
Radek John, předseda Věcí veřejných: Co říkáte návrhu Věcí veřejných ponechat Svatovítskou katedrálu státu?
Cyril Svoboda: Jako investigativní novinář jistě dobře víte, že státní vlastnictví ke katedrále nikdy nevzniklo. Přesto jsem zastáncem dohody mezi státem a církví. Karel IV. totiž katedrálu věnoval Sv. Vítu, Sv. Václavu a Sv. Vojtěchu. To odpovídalo tehdejšímu právnímu pojetí a je to v souladu s kanonickým právem. Karel IV. tím jasně vyjádřil vůli, že katedrála má patřit sama sobě, neboť jim uvedení „vlastníci" byli v době postavení katedrály po smrti.
Ondřej Liška, předseda SZ: Myslíte si, že je možné odblokovat českou demokracii bez toho, aby se změnil volební zákon, který výrazně znevýhodňuje menší strany a neumožňuje férovou soutěž politických stran?
Cyril Svoboda: Nemyslím.
Miloš Zeman, předseda SPOZ: Jste si úplně jist tím, že soudit se o 40 milionů Kč s katolickou charitou je čin hodný křesťanskodemokratického politika?
Cyril Svoboda: Vážený pane předsedo, to se učím od vás, že podvodu je třeba čelit všemi dostupnými a legálními prostředky.
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.