Konečné výsledky
VOLBY 2017: Vítězné ANO, fiasko ČSSD i úspěch SPD a Pirátů
21.10.2017 20:45 Aktualizováno 21.10. 22:06
Sněmovní volby letos podle konečných výsledků vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. Získalo téměř trojnásobek hlasů v porovnání s druhou ODS, třetími Piráty či čtvrtou SPD Tomia Okamury. Citelnou porážku utrpěla ČSSD, kterou předstihla KSČM. Poslance budou mít rovněž KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Ve sněmovně tak bude rekordních devět stran.
ANO dostalo 29,64 procenta hlasů, což pro něj znamená 78 mandátů. Druhé ODS přineslo 11,32 procenta hlasů 25 poslanců. Piráti za 10,79 procenta a SPD za 10,64 procenta hlasů získají po 22 poslancích. KSČM díky 7,76 procenta a ČSSD za 7,27 procenta hlasů budou mít po 15 poslancích
KDU-ČSL obdržela 5,8 procenta hlasů a deset míst ve Sněmovně. TOP 09 za 5,31 procenta hlasů obhájila sedm křesel a STAN za 5,18 procenta hlasů získal šest mandátů.
Volební účast dosáhla v minulých sněmovních volbách 59,48 procenta, letos přišlo hlasovat 60,84 procenta voličů.
Před čtyřmi lety volby vyhrála ČSSD se ziskem 20,34 procenta hlasů a obsadila 50 křesel. Druhému hnutí ANO vyneslo 18,65 procenta hlasů o tři mandáty méně. Třetí skončila KSČM, která získala 33 míst ve Sněmovně za 14,91 procenta hlasů. TOP 09 dostala 11,99 procenta, což jí vyneslo 26 mandátů. Zisk 7,72 procenta znamenal pro ODS 16 křesel. Úsvit a KDU-ČSL obsadily po 14 křeslech za 6,88 procenta a 6,78 procenta hlasů.
Pirátům tehdy vhodilo hlas 2,66 procenta lidí oprávněných volit, do dolní komory se tedy tato strana nedostala. Hnutí SPD před čtyřmi lety nekandidovalo, jeho nynější lídr Tomio Okamura tehdy vedl Úsvit. Úsvit nezasáhl do nynějších voleb. Hnutí STAN se v minulých volbách ucházelo o hlasy voličů na kandidátkách TOP 09.
Počet mandátů: |
Vítězné hnutí ANO v letošních volbách získalo podle propočtů ČTK ve sněmovně 78 křesel, ODS 25. Piráti a SPD Tomia Okamury budou mít po 22 mandátech, KSČM a ČSSD po 15, KDU-ČSL deset, TOP 09 sedm a STAN šest.
ANO po minulých volbách mělo 47 poslanců, o 31 členů dolní komory si polepšilo. ODS získala k nynějším 16 dalších devět mandátů. STAN si ke čtyřem křeslům, které měl v rámci bývalého spojenectví s TOP 09, přidal další dvě. SPD mělo v dolní komoře dva zástupce, bude jich mít o 20 více. Piráti se do sněmovny probojovali letos poprvé. Sociální demokraté s dosavadními 50 mandáty naopak o 35 poslanců přišli. KSČM s nynějšími 15 poslanci obsadí o 18 křesel méně, TOP 09 o 15 křesel méně. KDU-ČSL přišla o čtyři poslanecká křesla. |
Potenciální koaliční partneři ovšem už dali najevo, že je pro ně nepřijatelné být ve vládě s obviněnými. Babiše i Faltýnka stíhá policie kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.
Občanští demokraté vylučují spolupráci s hnutím ANO a komunisty. Lídr Pirátů Ivan Bartoš opakovaně vyloučil spolupráci s SPD, KSČM a kvůli trestnímu stíhání Babiše a Faltýnka také s hnutím ANO. Okamura očekává, že první oťukávání s ostatními sněmovními stranami začne dnes večer při televizní debatě. Pro jeho hnutí je klíčovou otázkou prosazení referenda.
Oranžový propadák
I přes volební debakl zůstane vedení ČSSD zřejmě až do jarního sjezdu strany. Úřadující předseda strany Milan Chovanec řekl, že strana chce nyní zpracovat analýzu, ve které zhodnotí příčiny propadáku. ČSSD podmiňuje jednání o vládě programovým průnikem. Neumí si také představit spolupráci s obviněnými politiky.
Rozladění panuje i u komunistů - s necelými osmi procenty dosáhli nejhoršího výsledku v parlamentních volbách od svého vzniku v roce 1921. Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nevyloučil ani nevyvrátil možnost, že by KSČM podporovala menšinovou vládu hnutí ANO. Lepší výsledek čekali i lidovci. Jejich předseda Pavel Bělobrádek řekl, že i přes neúspěch nehodlá rezignovat. Nevylučuje jednání s ANO, ale ani lidovci podle něj nebudou ve vládě s obviněnými.
TOP 09 byla jako na trní
TOP 09 prožívala drama se šťastným koncem. I přes nadšení ve volebním štábu politici této strany vyjadřovali zklamání z toho, proč lidé volili hlavně protisystémové strany jako hnutí ANO, komunisty a Okamurovo hnutí. Předseda Miroslav Kalousek prohlásil, že není možné složit demokratickou prozápadně orientovanou většinu a TOP 09 zůstane v opozici. Také STAN počítá s tím, že bude plnit opoziční roli.
Názor kandidátů na Hrad
Výsledek voleb je podle jednoho z prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše největší politickou změnou od roku 1989. Volební výsledek podle něj nesmí vést ke změně základních hodnot a orientace země. ANO je podle dalšího uchazeče o Hrad Michala Horáčka nesmírně silným vítězem voleb, který může obrovskou moc využít prospěšně, hrozí ale také opojení mocí. Někteří umělci a další osobnosti v reakcích na volby vyjadřovali překvapení z velkého úspěchu populismu ve sněmovních volbách. Někteří z nich se obávají ztráty svobody.
Zelení se nedostali
Do sněmovny se nedostali Zelení, získali méně než 1,5 procenta, čímž ztratili i nárok na finanční příspěvek od státu. Předseda strany Matěj Stropnický už oznámil, že odstupuje. Před branami sněmovny zůstanou i Svobodní, Strana práv občanů a Realisté. Celkem se o přízeň voličů ucházelo 31 uskupení.
Ve volbách českých poslanců v zahraničí se podle průběžných výsledků dařilo zejména Pirátům a TOP 09. Výsledky byly kolem 18.00 sečteny na Slovensku a v Austrálii a Oceánii, kde nejvíc hlasů dostali Piráti, a v Africe, kde si největší zisk připsala TOP 09.
České volby komentovaly i světové tiskové agentury. Francouzská AFP o jasném vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše píše jako o vzestupu českého Donalda Trumpa, agentura Reuters se zase pozastavuje nad neschopností dosud vládní ČSSD zúročit ve volbách nynější hospodářskou prosperitu země. Americká AP uvedla, že výsledek znamená ránu pro tradiční politické strany.
Rekordní počet stran
V letošních sněmovních volbách získalo poslance devět stran. Je to rekordní počet od vzniku samostatné ČR. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a také TOP 09.
Doposud nejvíce stran mělo zastoupení ve sněmovně po rozdělení Československa, kdy v dolní komoře Parlamentu bylo osm stran. Po minulých sněmovních volbách bylo ve Sněmovně sedm poslaneckých klubů.
Prozatímní poražení
ČSSD, KSČM a TOP 09 podle prognózy letos zaznamenají svůj nejhorší výsledek v historii českých sněmovních voleb od roku 1996. Všechny tři strany se navíc poprvé dostaly pod hranici deseti procent. ODS a KDU-ČSL letošní volby přinesou druhý nejhorší výsledek.
Sociální demokraté dosud nejmenší volební zisk zaznamenali před čtyřmi lety, kdy získali 20,5 procenta hlasů. Nyní by po sečtení devíti desetin okrsků získali 7,5 procenta hlasů. Komunisté jsou na osmi procentech, doposud nejméně poslanců získali v roce 1996 za 10,3 procenta hlasů.
Podpora TOP 09 klesá od její volební premiéry v roce 2010, kdy získala 16,7 procenta hlasů. Aktuálně je těsně pod pětiprocentní hranicí. Stejně na tom byli lidovci v roce 2010, kdy ze Sněmovny vypadli, nyní dostanou kolem šesti procent hlasů.
ODS na tom byla nejhůře po minulých volbách, kdy získala 7,7 procenta, nyní má šanci získat 11 procent.
Jak volební sobota vypadala?
Krajské úřady dnes musely v souvislosti s volbami řešit několik problémů. V Královéhradeckém kraji okrskové volební komise zachytily již neplatné tiskopisy voličských průkazů (více ZDE). Lidé, kteří s nimi přišli, odvolit mohli, ale až poté, co si volební komise u volební komise v místě bydliště voliče ověřila, že mu byl voličský průkaz skutečně vydán. V Opavě bylo narušeno hlasování hned dvakrát (více ZDE). Nejprve se tam začalo volit o tři čtvrtě hodiny později kvůli problémům se zámkem, pak tam zkolabovala členka volební komise. V Sychrově na Liberecku se volič dožadoval dalšího kandidátního lístku, protože mu v sadě chyběla strana, které se rozhodl dát svůj hlas. Dotyčná strana však v kraji nekandiduje (ZDE). V Žermanicích na Frýdecko-Místecku volič narušil pečeť volební urny. V pátek večer také policie v Chomutově zadržela předsedu republikánské strany Miroslava Sládka kvůli nepovolené kampani (více ZDE) .
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.