Ubývá druhů
Vrabec, skřivan či koroptev. Z Evropy zmizelo 421 milionů ptáků
06.11.2014 05:30 Původní zpráva
V posledních třiceti letech v Evropě včetně České republiky výrazně ubylo ptáků, zejména těch nejběžnějších druhů. Vyplývá to z vědecké studie, která vyšla v odborném časopise Ecology Letters.
Vrabec domácí, skřivan polní nebo koroptev. Podle právě zveřejněné studie Univerzity v Exeteru, Královské společnosti na ochranu ptáků a programu Evropského monitoringu běžných druhů ptáků koordinovaného Českou společností ornitologickou přišla evropská příroda v posledních třech desetiletích o 421 milionů ptáků.
Přibližně 90 procent přitom představují nejběžnější široce rozšířené druhy. Studie mapovala, jak se změnily počty 144 ptačích druhů ve 25 evropských zemích. Běžné druhy ptáků doplácejí například na úbytek zeleně ve městech, nevhodné stavební úpravy domů nebo na zemědělskou velkovýrobu.
"Úbytek těch nejběžnějších ptáků je alarmující, neboť toto je skupina druhů, z níž má člověk největší prospěch. Je stále zřejmější, že soužití člověka s přírodou a volně žijícími tvory je základním předpokladem kvality lidského života a výrazný úbytek běžných ptačích druhů může mít pro člověka zničující následky," uvedl jeden z autorů vědecké zprávy Richard Inger z Univerzity v Exeteru.
Ptáci například přispívají k rozšiřování semen rostlin, některé druhy živící se mršinami fungují jako "hygienická služba". Kromě toho představují ptáci pro spoustu lidí významný kontakt s živou přírodou.
Úbytek ptáků se do značné míry týká relativně malého počtu nejběžnějších druhů, některé rozšířené druhy naopak přibývají - například počet sýkorek koňader či modřinek, červenek či kosů se v Evropě stále zvyšuje. Další vzácnější druhy, například někteří dravci (káně lesní, moták pochop), krkavci či dytíci, přibývají v měřítku celého kontinentu také. V těchto případech je to často výsledkem zákonné ochrany před pronásledováním nebo přímých ochranářských opatření.
"Méně běžným druhům zahrnutým v naší studii, jejichž populace vzrůstají, svědčí ochrana na úrovni celé Evropy. Například čáp bílý nebo moták pochop se těší velmi vysokému stupni ochrany v Evropské unii a členské státy jsou povinny chránit místa jejich výskytu jako ptačí oblasti. I to přispívá k tomu, že tyto a další druhy přibývají. Ochrana druhů a jejich prostředí v těchto případech funguje," konstatoval Richard Gregory z Královské společnosti na ochranu ptáků.
"Avšak úbytek těch nejběžnějších druhů je varovný signál. Je zřejmé, že s krajinou nehospodaříme udržitelným způsobem a ztrácíme naše nejobyčejnější druhy," dodal Gregory. Dosavadní ochranářské úsilí se soustřeďuje právě na vzácné druhy, nová studie ovšem podle ornitologů dokazuje, že je potřeba se zaměřit i na běžné ptactvo - především na to, které je závislé na zemědělské krajině.
Ačkoli do studie byla zahrnuta i Česká republika, podle Petra Voříška z České společnosti ornitologické, koordinátora programu Evropského monitoringu běžných druhů ptáků, existují určité odlišnosti. "Patří mezi ně například špaček obecný, kterého v Evropě celkově ubývá, ale v Česku je tomu naopak," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Voříšek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.