Před soudem Robert Neff Novák vypověděl, že by své manželce nikdy neublížil. Přesto ji uškrtil. A co více: svůj hrůzný čin tři týdny umně skrýval před policií. Za vraždu, k níž se nakonec přiznal, si má odsedět třináct let.
Byl to zkrat, nebo kalkul? Zásadní otázku, jež měla rozhodnout o konečné výši trestu pro Roberta Neffa Nováka, vyřešil soudce Petr Braun šalamounsky: Novákovi vyměřil trest uprostřed možné sazby. A pozůstalé zase uklidnil přiznanou náhradou škody (za vraždu Ireny Neffové tak náleží jejímu otci Ondřejovi a dceři Dominice po 240 tisících korun, bratr David dostane 175 tisíc) a nezvyklým vyznáním. "Třináct let vězení je za zmařený život málo. Příliš málo. Jenže se musím pohybovat v mantinelech trestního řádu, což určitě pochopíte," pronesl v odůvodnění předseda senátu Braun.
Projednávání případu se odehrávalo za mimořádné pozornosti médií. A velmi emotivní byl i sám průběh hlavního líčení.
Obžalovaný Novák odmítl kvůli rozrušení vypovídat. Na každou výzvu o reakci pouze hlesl, že "je mu to celé líto a že své ženě nechtěl ublížit". Když došlo na popis vražedného aktu, nechal se dokonce vyvést ze soudní síně. Jenže rodina po uškrcené Ireně to považovala za pouhé divadlo. Její členové to ostatně potvrdili i poté, co znalci předčítali své posudky; většinou hovořily ve prospěch Nováka.
Například soudní lékař Miloš Sokol uvedl, že při ohledání těla nenašel známky poranění z dřívější doby. "Ani škrcení nebylo vedeno zvlášť trýznivým či surovým způsobem," dodal Sokol. A jeho názor ještě podtrhly závěry psychologa Jana Vymětala. Podle něho má obžalovaný zvýšené nejen sebevědomí, ale i inteligenci. "K vraždě se ale odhodlal v afektu zlosti. A ten pramenil z kalamitního vztahu," popsal expert na lidské duše Vymětal s tím, že šance na převychování je u Nováka vysoká. "Mám pocit, že svého jednání upřímně lituje." To už bylo na Irenina otce, známého spisovatele, příliš. "To jsme si mysleli tři týdny také," glosoval jeho posudek Ondřej Neff.