Daňová reforma ministra financí, která chce například zrušit superhrubou mzdu a zavést jednotné inkasní místo, není Věcem veřejným zrovna po chuti. A místo toho, aby se na změnách dohodly s koaličními partnery, jednají na vlastní pěst. To se ale nelíbí ani Kalouskovi, ani ODS.
Daň z příjmu ne 19, ale 21 procent. Zachovat daňové zvýhodnění stravenek. Nepřevádět dvě procenta na zdravotní pojištění, placená dosud zaměstnavatelem, na zaměstnance. Zdanit hazard 20% daní, a navíc za každý videoterminál vybrat ročně až 24 tisíc korun. To jsou některé z protinávrhů, kterými nejmenší vládní strana Věci veřejné zaútočila na daňovou reformu, kterou připravil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Poslanci VV podali v rámci výborů, na kterých se daňová reforma projednává, hromadu pozměňovacích návrhů. Jednání výborů tak muselo být přerušeno. "Pouze plníme roli, kterou jsme si vytyčili, a jako sociální pojistka v rámci koalice se snažíme odhalovat potenciální nedostatky navrhovaných zákonů. A v daňové reformě se nám jich sešlo tolik, že z toho vzniklo hned několik pozměňovacích návrhů," vysvětluje postup své strany poslanec a předseda sociálního výboru Martin Vacek.
VV chtějí vyšší daň z příjmu
Věci veřejné jsou proti Kalouskově návrhu na zrušení superhrubé mzdy. Prosazují buď její zachování, nebo zdanění mzdy ne 19, ale 21 procenty. "Jinak se na dani z příjmu vybere až o 20 miliard méně než doposud, což si vzhledem ke schodku veřejných financí nemůžeme dovolit," argumentuje člen rozpočtového výboru Michal Babák (VV).
Se zrušením superhrubé mzdy souvisí i další opatření - dvě procenta, která dnes na zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí ze superhrubé mzdy zaměstnavatel, se mají nově strhávat rovnou zaměstnanci. Ti, kteří platí daň z příjmu, změnu nepocítí, na účet jim dorazí stejné peníze. "Dotkne se to však lidí s příjmy pod 15 tisíci korun, kteří daň z příjmu neplatí, ale pojistné ano, a ti na něm zaplatí o dvě procenta více," nelíbí se Babákovi.
Véčkařským evergreenem zůstává boj za daňové zvýhodnění stravenek. Jeho zrušení a zavedení ročního třítisícového daňového bonusu pro každého zaměstnance by podle propočtů VV udělalo díru do rozpočtu minimálně půl až jednu miliardu korun. Vděčným tématem je i zdanění hazardu, na které Kalousek nijak nespěchá. Věci veřejné však trvají na zavedení dvacetiprocentní daně od roku 2012 a teď přidaly ještě jednu novinku - povinný roční paušál 20 až 24 tisíc korun za jeden videoterminál.
Je to nekolegiální, zlobí se ODS i TOP 09
Kalousek odmítl jednotlivé návrhy VV komentovat s tím, že s nimi stejně nesouhlasí. "Beru je v úctě na vědomí, nicméně všechny zákony daňové reformy jsou už dávno koaličně projednány a na jednání vlády stvrzeny i hlasy čtyř ministrů za VV," připomněl. "VV po dvou měsících zjistily, pro co vlastně hlasovaly, a jak už se stalo jejich zvykem, chtějí své rozhodnutí změnit. Jenomže projít mohou jenom ty návrhy, se kterými souhlasí všichni koaliční partneři."
Že VV podaly pozměňovací návrhy, aniž je prodiskutovaly s ostatními vládními stranami, nadzvedlo ze židle i ODS. "Považuji to za velmi nekolegiální. Pozměňovací návrhy nebyly projednány nejen v rámci koalice, ale ani s koaličními zástupci výboru," stěžuje si členka sociálního výboru a vyjednavačka sociální reformy za ODS Lenka Kohoutová.
"Jak jsme to mohli s koaličními partnery dohodnout, když s námi pan ministr Kalousek odmítá jednat," namítá Babák. "Skoro 13 týdnů se marně snažíme o to, aby se pod jeho vedením konečně sešla rozpočtová komise, a teprve po určitém mediálním tlaku nám bylo vyhověno a máme se sejít tento pátek," uzavřel.