Nakladatel neonacistického románu Turnerovy deníky plánuje vydat další rasistickou literaturu. Ačkoli Lukáš Jirotka tvrdí, že není prodlouženou ruku národoveckého undergroundu, některé z jeho kroků hovoří proti němu, řada detailů čeká na zodpovězení.
Čeští národovci a antisemité se mohou po vydání Turnerových deníků těšit na další knížky. Majitel nakladatelství Kontingent Press, třicetiletý Lukáš Jirotka, má v edičním plánu publikace, které "odhalují neonacistické a rasistické hnutí". Přesně to podle Jirotky dělá i román Williama Luthera Pierce, jenž pojednává o světové nadvládě bělochů a vraždění příslušníků jiných ras.
Proto bude Jirotka vydávat i další knihy s podobným obsahem. "Všechny takové, které odhalují neonacistické a rasistické hnutí, včetně jeho uvažování," naznačuje, co chystá. Že by se stejně nadšeně vrhl "do boje s neonacismem" na jiném poli než literárním, nezmiňuje.
DÁLE ČTĚTE: Rasistická kniha o vládě bílých jde na dračku
Jirotka tvrdí, že Turnerovy deníky nepřipravil do tisku coby prodloužená, obchodní ruka tuzemské neonacistické scény. Naopak stále opakuje, že tak učinil jakožto odpůrce hnutí. Jenže řada detailů hovoří proti němu.
Neznámý bojovník
Turnerovy deníky postrádají jakýkoli kritický doslov, třeba z pera politologa zaměřujícího se na scénu krajní pravice, jenž by vysvětlil, v čem spočívá nebezpečí knihy. "Věřím, že má předmluva je pro čtenáře dostatečným sdělením, co kniha obsahuje a v čem je nebezpečná," napsal Jirotka serveru TÝDEN.CZ.
Problém je, že autorův úvod je velmi vágní, jako by jen plnil nutnou, nevděčnou roli. Moc přesvědčivě nezní ani argument, že Kontingent Press "je aktivistické, nikoli komerční nakladatelství". Tuzemská scéna neonacistů a jejich odpůrců je poměrně uzavřená a dobře vzájemně zmapovaná, a proto překvapuje, že o třicetiletém Jirotkovi dosud nikdo neslyšel. Ani Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance, ani lidé z Antify. Nikde nevystupoval ani nepublikoval.
"Jak jinak chcete lidem vysvětlit, jak extremisté uvažují, než skrze skutečné příklady? Nebo je podle vás smysluplnější nedávná kampaň 'Neonácek - Chcete ho'?" shrnuje důvody svého prozření Jirotka a neopomene si rýpnout do organizace Člověk v tísni, jež zmíněnou antifašistickou kampaň spustila.
Podezření, že by majitel Kontingent Press (firma vznikla letos kvůli knize) mohl být ve skutečnosti napojen na ultrapravicový underground, nahrává také kvalita překladu. Hospodářské noviny upozornily, že Jirotkova verze je v podstatě totožná s překladem prominentního národoveckého intelektuála Erika Sedláčka. "To je váš názor, se kterým nesouhlasím," odmítá stručně bez jakéhokoli upřesnění Jirotka.
Ve stejný den, kdy si Jirotka zaregistroval u českého správce internetových domén adresu www.turnerovydeniky.cz, se objevil chvalozpěv na jeho počin na blogu Filipa Vávry. Vávra je známá postava tuzemské neonacistické scény, dříve vedl hnutí Národní odpor. Může jít o shodu náhod, ale také o součást marketingu.
Že by zlatokop?
Jelikož představa, že by Turnerovy deníky vydal někdo pouze a jedině z antifašistického idealismu, je velmi nereálná, nabízí se ještě jedno vysvětlení (kromě spekulace, že Jirotka je bílý kůň českých hnědokošiláčů). Mohlo by jít také o "zlatokopa", který nehledě na závadnost publikace chce vydělat. To by se mu mohlo podařit - pětitisícový náklad se dobře prodává, nakladatel by na něm mohl utržit i několik set tisíc korun.
Plány by mu však mohla překazit police, jež se o knihu začala zajímat. Bohužel, podklady k šetření se zatoulaly kdesi na cestě z protimafiánského Útvaru na odhalování organizovaného zločinu k pražské protiextremistické jednotce. "Vyžádal jsem si právní názor renomovaných právníků," je prý klidný Jirotka. Kdo jsou oni advokáti? "Nebudu je jmenovat."
DÁLE ČTĚTE: Policii se zatoulal spis o rasistické knize
Foto: www.turnerovydeniky.cz, Antifa.cz, National Alliance