Na prázdná místa na zdi auly Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi se vrátily jako repliky dva historické obrazy. Malby se svatým Vojtěchem a zvěstováním Panny Marie, které dnes škola slavnostně představila, visely ve škole do roku 1921. Studenti je vypátrali díky mediální kampani letos v lednu, našly se na Biskupském gymnáziu v Bohosudově na Teplicku. Nezvěstným je nadále třetí obraz se svatým Václavem.
"Naděje na nalezení třetího obrazu stále zůstává, bude se ale jednat o mravenčí práci v archivech a hledání spojitostí na základě stop, které nalezené obrazy zanechaly," řekl dnes ČTK ředitel Gymnázia Dr. Josefa Pekaře Petr Dostál.
Jaké obrazy v bývalé školní kapli visely, zjistila škola teprve loni na podzim u příležitosti oslav 120 let školní budovy. Chybějící třetí obraz by podle učitele gymnázia Michala Bělky, který pátrání po dílech inicioval, mohl být například v některém z kostelů. "Podle tvaru je to evidentně oltářní dílo," řekl ČTK.
Bývalou školní kapli a dnešní aulu, která slouží pro přednášky, školní vystoupení nebo koncerty, chce škola přeměnit v multifunkční sál. Škola proto na začátku listopadu spustila sbírku na nákup nových židlí. Do konce roku chtěla vysbírat na 100 stohovatelných židlí částku 300.000 korun. K dnešnímu dni už je na sbírkovém účtu o 70.000 více. "Překvapilo nás, jak je komunita kolem gymnázia silná. Mezi dárci jsou absolventi i rodiny absolventů, je tam kolem 200 přispěvatelů," řekl Dostál.
Prostor by se dal podle něj nově využívat například i pro pořádání plesů, výstav a koncertů, což pevně přišroubované židle nyní nedovolují. Vysbíranou částku škola využije i na pořízení stolů, případně na opravu parket. "V březnu bychom chtěli křtít sborník k historii auly a doufám, že už budeme sedět na nových židlích," doplnil Dostál.
Autorem trojice přes dva metry vysokých maleb byl akademický malíř Viktor Foerster. V kapli tehdejší reálky - dnešní aule gymnázia - visely v letech 1912 až 1921. Škola je nechala odstranit při rušení kaple, a od té doby byly obrazy nezvěstné. Při seminářích multimediální tvorby pro maturitní ročník vznikl loni nápad obrazy vypátrat. Studenti připravili kampaň sestávající z videa, webu a přímého oslovování některých farností. Na konci ledna se dvě malby našly na biskupském gymnáziu v Bohosudově. Se souhlasem Biskupství litoměřického vznikly digitální reprodukce obou děl v původní velikosti, tedy přes 230 centimetrů na výšku. Repliky zhotovil pražský ateliér Vladimíra Havelky, peníze poskytl Nadační fond Škoda Auto. Pořízení kvalitních fotografických reprodukcí stálo více než 60.000 korun.