Generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski nečelí žádnému obvinění, po pondělním zásahu policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sídle podniku celý den podával vysvětlení. Dnes dopoledne to sdělil ČTK.
Policie podle pražského vrchního státního zastupitelství obvinila kvůli veřejným zakázkám v DPP 13 osob, primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) kvůli kauze vyzval Witowského k odstoupení. Ten podobné výroky označil za předčasné a zbytečné. Hřib později uvedl, že to, zda je Witowski obviněn, nebo není, na jeho postoji nic nemění. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pak vyzval Hřiba, aby předložil návrh řešení.
Witowski uvedl, že NCOZ v pondělí v sídle DPP dělala běžné úkony k zajištění dokumentů. "Včera (V pondělí) jsem byl vyšetřovateli požádán o součinnost a podání vysvětlení v tomto případu, které jsem celý den poskytoval. Nejsem z ničeho obviněn. Představenstvo DPP je usnášeníschopné," uvedl.
Dodal, že s ohledem na mlčenlivost nemůže poskytnout bližší informace. Podle informací serveru iDnes.cz a Deníku N jsou mezi obviněnými členové představenstva podniku Jiří Špička a Marek Kopřiva a také bezpečnostní ředitel Bohdan Frajt. Hřib, který je zároveň předsedou dozorčí rady podniku, v pondělí uvedl, že podle jeho informací v kauze jde o zakázku na komplexní bezpečnostní systém (KBS) z roku 2010 a že jde nejspíš o další větev kauzy Dozimetr a řešení nějakých jejích "pohrobků". Zároveň uvedl, že pokud Witowski sám nerezignuje, navrhne jeho odvolání.
Podle Hřiba nehraje roli, jestli policie Witowského obvinila, nebo ne. "Můj názor je stále stejný. Ředitel pražského dopravního podniku bere měsíční plat zhruba 750.000 korun měsíčně. To je třikrát větší plat než premiér. K tomu přirozeně patří i velká manažerská odpovědnost," uvedl. Dodal, že proto není možné, aby "mu po budově podniku každou chvíli pobíhala policie" a zopakoval, že očekává ředitelovu rezignaci. Piráti podle něj mají od počátku k působení Witowského výhrady, mimo jiné proto, že nastoupil bez výběrového řízení.
Pražský primátor dnes odpoledne k situaci uvedl, že stav DPP je dlouhodobý problém, a i proto Hřib trval při sestavování koalice na gesci dopravy s tím, že jej vyřeší. "Nyní od něj očekávám nejenom vysvětlení, ale především, že jako předseda dozorčí rady začne plnit svoji funkci a bude tuto městkou společnost kontrolovat. Budu požadovat návrh řešení a konkrétního postupu," sdělil Svoboda. Dodal, že nejde pouze o otázku možného odchodu ředitele Witowského, který byl jmenován do funkce bez výběrového řízení v době, kdy byl primátorem právě Hřib, ale zejména o nezbytnou stabilizaci celého podniku, který je největším zaměstnavatelem v Praze.
Hřiba za jeho bezprostřední reakci kritizují politici pražské opozice zasedající v dozorčí radě podniku. Předseda Prahy Sobě Adam Scheinherr už v pondělí označil náměstkův požadavek za zbrklý s ohledem na nedostatek informací. Šéf pražského ANO Ondřej Prokop uvedl, že rezignovat by měl Hřib. "Má pod kontrolou pražskou dopravu už šest let - čtyři roky jako primátor a dva jako náměstek pro dopravu. Zároveň je předsedou dozorčí rady dopravního podniku, a má tak celý podnik pod svou přímou kontrolou," uvedl.
Podnik řídí pětičlenné představenstvo, jejímž předsedou je Witowski. Na ni dohlíží patnáctičlenná dozorčí rada, které předsedá Hřib. Zástupce v ní mají koaliční i opoziční pražští politici a několik míst mají rovněž zástupci zaměstnanců. Valnou hromadou DPP je potom městská rada.
DPP je největší firmou, kterou hlavní město vlastní. Loni dosáhl obratu 27,27 miliardy korun. Město dává ročně na jeho chod okolo 18 miliard korun. Zakázky DPP řeší policie opakovaně, z poslední doby je nejznámějším případem kauza Dozimetr, kterou stejně jako aktuální případ dozoruje státní zástupce Adam Borgula. Obžaloval v ní devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že skupina obsadila v DPP důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.