Za kolaps na D1 zodpovídá stát. Žalujte ho
27.03.2008 06:00 Původní zpráva
Na více než deset hodin uvěznila minulý čtvrtek dálnice D1 mezi Prahou a Brnem na dvacet tisíc lidí. Ti tak chyběli v práci, zmeškali důležité schůzky či museli nechat propadnout letenky do zahraničí. Podle právníků, které oslovil server TÝDEN.CZ, však mají slušnou šanci získat náhradu škody. Stačí zažalovat stát.
Už se z toho stává pomalu tradice. Úderem jara zasype dálnici D1 na Vysočině sněhová nadílka a na dlouhé hodiny zde zablokuje provoz. Na zajištění sjízdnosti silnice, například tím, že vozovku prosolí, mají její správci v tu chvíli dvě hodiny. Včas musejí rovněž vyznačit objízdné trasy.
"Pokud v některém z daných kroků pochybí, může po státu člověk vymáhat náhradu škody za ušlý zisk," vysvětluje právník Milan Bělka. "Musíte pouze prokázat, že vám vznikla škoda, a umět ji nezpochybnitelně doložit," dodává.
Právě včasné odklonění dopravy se minulý týden příliš nepodařilo. Objízdné trasy byly po chvíli téměř neprůjezdné a v kilometrových kolonách uvízly tisíce řidičů.
"Bezpečnost v takovýchto situacích dostává vinou nekoordinovanosti na triko. To však není vina řidičů. Ti se naopak mohou domáhat náhrady škod po státu zastoupeném Ředitelstvím silnic a dálnic," potvrzuje další z oslovených právníků (ten vzhledem k tomu, že v současnosti je státním zaměstnancem, nechce uvádět své jméno).
Zatím stát v takové kauze nikdo nezažaloval. Ale doba, kdy se podobné případy dostanou před soud, se podle něj blíží. "Není možné kalkulovat, že na cestu do Prahy se z Brna musím vydat den předem, abych svoji schůzku stihl včas," říká právník.
Dopravcům dochází trpělivost
Zlepšení tragického stavu hlavní dopravní tepny Česka slibují politici již řadu let. Zatím však zůstává jen u závazků: informačních tabulí se na brněnské dálnici krčí celkem šest (cizinci se navíc potýkají s tím, že nápisům v češtině nerozumějí), vidina tříproudové autostrády je v nedohlednu a dlouho se neudržel ani zákaz předjíždění pro kamiony.
TAKÉ ČTĚTE: Kdo zachrání dálnici D1 před zkázou?
A dost, řekli si někteří tuzemští dopravci. Pokud v brzké době nedojde na D1 k nápravě, hodlají žalovat stát. "Hned bych do toho šel. Postrádám však širší podporu ostatních dopravců, aby náš krok měl pořádnou váhu," prozradil serveru TÝDEN.CZ majitel společnosti Student Agency Radim Jančura.
Tomu uvízlo minulý čtvrtek v kalamitě hned šest autobusů. "Za rok zaplatím padesát milionů korun na mýtném, chci proto dostat také odpovídající komfort. Jenže policisté se sesypou do epicentra nehody, a jak je to s dopravou o padesát metrů dál, už nikdo neřeší," rozčiluje se podnikatel.
Co říkají zákony? |
* zákon o pozemních komunikacích ukládá vlastníku dálnice odpovědnost za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací v důsledku závad ve sjízdnosti, neprokáže-li, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit či její důsledky zmírnit * v tzv. zimním období (1. listopad až 31. březen) platí, že posypem musí být zajištěna sjízdnost dálnice do 2 hodin * v případě nerespektování zákonných podmínek uzavírky, například kvůli dopravní nehodě, má uživatel možnost uplatnit nárok na náhradu ušlého zisku |
Jančurovi schází na dálnici především přehledný informační systém a předem vyznačené možnosti objízdné trasy.
"Oranžové šipky na dopravních značkách by řidičům měly radit co dvacet kilometrů, jak se vyhnout eventuální zácpě," myslí si.
Přitom právě brzké vyznačení objízdných tras je jednou ze základních povinností vlastníka dálnice, tedy Ředitelství silnic a dálnic.
Do sporu, jenž by se stal precedentem pro budoucnost, se však nikdo nehrne. Spíše než obava z verdiktu brzdí potenciální žaloby představa dlouholeté přetahované před soudy.
Ministerstvo dopravy se tak zatím podobných pří neobává. Jeho úředníci namítají, že kamerové záznamy usvědčují jako hlavní viníky nehody rozmary počasí a neadekvátní jízdu řidičů.
"Spor bychom museli vyhrát. A kdyby ne, stejně bychom náhradu škody chtěli po prvotním viníkovi řetězové havárie," soudí resortní mluvčí Karel Hanzelka.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.