Krajský soud ve Zlíně v pátek uložil bratrům Ladislavu a Janu Lebánkovým za organizování nelegální výroby cigaret ve Zlíně - Lužkovicích podmíněné tříleté tresty se čtyřletou zkušební dobou a každému i peněžitý trest 750 tisíc korun. Podmínky dostalo i dalších šest mužů, kteří se podle obžaloby na produkci cigaret podíleli. Společnosti Vltava Holding, v jejímž areálu se cigarety vyráběly, uložil soud peněžitý trest 500 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný.
Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a také pro porušení práv k ochranné známce a jiným označením hrozilo Lebánkovým i jejich spolupracovníkům po novelizaci trestního zákoníku a trestního řádu dva až osm let vězení. Firmě Vltava Holding hrozilo za zkrácení daně až zrušení. Škoda způsobená státu neodvedením spotřební daně z tabákových výrobků činila podle rozsudku necelých deset milionů korun. Většina obžalovaných včetně Lebánkových vinu odmítla.
Podle obžaloby bylo v areálu společnosti Vltava Holding v Lužkovicích nejméně od května do srpna 2012 vyrobeno minimálně 1,38 milionu cigaret neoprávněně označených ochrannou známkou Marlboro, která patří firmě Philip Morris. Cigarety chtěli obžalovaní podle státního zástupce Petra Matouška prodat na černém trhu. V Lužkovicích policie našla i čtyři tuny nelegálně opatřeného tabáku a asi 900 kilogramů cigaretového odpadu.
Oba bratři Lebánkovi podle obžaloby domlouvali a financovali dodávky tabáku a dalšího materiálu k výrobě cigaret a jejich následné distribuci a samotnou výrobu v Lužkovicích organizovali. Ladislav Lebánek je předsedou představenstva Vltava Holding, Jan Lebánek členem představenstva firmy. "Oni byli těmi, kdo zajišťoval dovoz tabáku a strojů," řekl v pátek v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu Jiří Dufek.
Další podrobnosti
Jiří Uhřík starší a Jiří Uhřík mladší se podle spisu starali o dodávku materiálu k výrobě cigaret a jejich distribuci na tuzemský černý trh. Uhřík starší podle obžaloby obsluhoval i stroje na výrobu cigaret. Další obžalovaní, Radek Rajnoha, Jan Šulyok, Miroslav Drda, Marián Čiliak a Ladislav Zupka se podle státního zástupce podíleli na dodávkách tabáku, distribuci nelegálně vyrobených cigaret, obsluze strojů a hlídání areálu. Uhříkovým a Rajnohovi v pátek soud uložil za účastenství na trestné činnosti dvouleté podmínky s dvouletou zkušební dobou, Drdovi, Čiliakovi a Zupkovi dvouleté podmínky s jednoletou zkušební dobou.
V případu byl obžalovaný i Jozef Kajaba, státní zástupce ho však pro nedostatek důkazů navrhl obžaloby zprostit, což soud akceptoval. Vinu se nepodařilo prokázat ani Šulyokovi, také jeho proto soud obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný. Žalobce i zmocněnkyně firmy Philip Morris si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání. Obžalovaní se k rozsudku nevyjádřili, s výjimkou Uhříka staršího a Drdy se z pátečního pokračování hlavního líčení omluvili.
Předloni trestní senát krajského soudu vedený předsedkyní Ivetou Šperlichovou nepravomocně uložil bratrům Lebánkovým tresty 5,5 roku vězení. Dalších šest obžalovaných si vyslechlo podmíněné tresty a Vltava Holding dostala peněžitý trest pět milionů korun. Ladislav Lebánek však zpochybnil nestrannost soudkyně. Vrchní soud, který se námitkou podjatosti zabýval, prvoinstanční rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína. Případ proto znovu projednával jiný senát.