Za používání pyrotechniky na stadionech asi bude hrozit pokuta i zákaz vstupu

Domácí
26. 10. 2021 17:00
ilustrační foto.
ilustrační foto.

Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 tisíc korun. Hrozit jim bude rovněž zákaz vstupu na stadiony. Změny přinese přestupková novela, kterou v úterý schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 tisíc korun do 50 tisíc korun a až 100 tisíc korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních i v souvislosti s jejich konáním. Pachatelům bude hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhlo ministerstvo vnitra nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů. Vztahovat se to má také na drogové přestupky.

Zákaz pohybovat se na konkrétně stanovených místech by měl postihnout i dealery drog, kteří svou přítomností v konkrétních lokalitách zvyšují bezpečnostní riziko, uvedla již dříve Hana Malá z ministerstva vnitra. Dosud podle ní dealerům hrozí za držení malého množství drog jen pokuta 15 tisíc korun, kterou stejně neplatí. Nově jim za držení malého množství drogy bude možné uložit zákaz pohybovat se na konkrétních místech, přičemž opakované porušení zákazu bude možné potrestat vězením až na dva roky. "To umožní policii v daných oblastech efektivněji řešit drogovou kriminalitu," dodala Malá.

V praxi bude prokazování přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. Postižitelní by měli být podle autorů předlohy i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům na fotbalové stadiony, aby je nemohla sledovat policie.

Používání pyrotechniky během sportovních zápasů považuje ministerstvo vnitra za jeden z nejrizikovějších projevů sportovního fandění vzhledem k síle exploze, hlasitosti a možnosti vzniku požáru. Obecná pravidla pro její použití podle úřadu fakticky jakékoliv bezpečné použití ze strany fanoušků vylučují, a to jak v místech sportovní akce, tak při přesunech fanoušků, které mají většinou podobu hromadných pochodů.

Novela po zásahu Sněmovny zmírní některé kvalifikační požadavky na úředníky projednávající přestupky, které s ohledem na opatření kvůli epidemii koronaviru nebylo možné splnit.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ ToskanaInc

Další čtení

Požár skládky na Rakovnicku likviduje 250 hasičů, platí zvláštní stupeň poplachu

Domácí
22. 4. 2025

O Velikonocích zemřeli při nehodách jen dva lidé, nejméně v tomto století

Domácí
21. 4. 2025
Vizualizace nového společenského a sportovního centra v Prachaticích, které vznikne rekonstrukcí objektů bývalé střelnice.

Z bývalé střelnice v Prachaticích má být sportovní a společenské centrum

Domácí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ