Ministerstvo zdravotnictví
Za úterek přibylo přes 15 tisíc potvrzených případů covidu-19
10.03.2021 09:50
V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly. Hospitalizovaných bylo podle středečních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853. Původně ministerstvo uvádělo za pondělí 8478 hospitalizovaných a méně než 1800 lidí ve vážném stavu.
Ještě na konci ledna bylo hospitalizovaných kolem 5500. Během února pak počty pacientů skokově narůstaly a na začátku března překročily 8000. V pondělí 8. března bylo hospitalizovaných 8969. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší. Ke středečnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných jen 13 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.
V úterý přibylo v Česku 15 196 potvrzených případů covidu-19, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle. Rostou naopak výrazně denní počty prováděných testů. V pondělí bylo například provedeno nejvíce antigenních testů za den od začátku epidemie, a to skoro 113 tisíc. V úterý bylo antigenních testů na koronavirus přes 95 tisíc a PCR testů asi 28 tisíc. Minulý týden v úterý bylo antigenních testů kolem 66 tisíc a PCR testů přes 44 tisíc. Minulý týden ve středu začalo povinné plošné testování ve firmách a od středy platí povinnost také pro úřady.
Celkový podíl pozitivních testů již ministerstvo nezveřejňuje. U preventivního a plošného testování, které tvořilo v úterý tři čtvrtiny všech testů, byl podíl pozitivních 1,8 procenta. Minulé úterý byl podíl nakažených na počtu preventivních testů 3,4 procenta.
U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou například testováni lidé již vykazující příznaky covidu-19, činil podíl pozitivních testů v úterý 49,9 procenta, zatímco předchozí úterý dosáhl jen 36,3 procenta. Větší byl podíl pozitivních také u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé třeba kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Dosáhl 26,7 procenta, kdežto před týdnem činil zhruba 22 procent.
Od 27. prosince loňského roku se v Česku proti covidu-19 očkuje. V úterý bylo naočkováno 34 973 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35 tisíc podaných dávek vakcín denně. Hranice 35 tisíc očkovaných byla zatím v březnu překročena pouze jednou, když bylo 4. března podáno 35 890 dávek vakcín. Celkem bylo od začátku vakcinace podáno zhruba 903 tisíc dávek vakcín a přes 273 tisíc lidí již dostalo obě potřebné dávky.
Ke středě opět kleslo tzv. reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z úterních 0,97 na 0,95. Když je hodnota čísla nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci. Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, se ve středu dále držel na hodnotě 73 bodů odpovídající čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Mírně klesly všechny čtyři ukazatele pro výpočet indexu, včetně reprodukčního čísla. Oficiálně dále zůstává index PES na nejvyšším stupni. Ministr Blatný v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování protiepidemických opatření relevantní.
Od loňského března, kdy byly v Česku potvrzeny první nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno přes 1,3 milionu případů covidu-19. Aktuálně má covid-19 v zemi asi 164 tisíc lidí. Za celou dobu epidemie zemřelo 22 385 lidí s covidem-19. Nejvíce se nyní nemoc šíří na Kolínsku, kde bylo za posledních sedm dní potvrzeno 1080 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel.
1