Romský tábor
Zachovejme v Letech prasečák, řekl Zeman
29.06.2017 22:30
Prezident Miloš Zeman je pro zachování vepřína v Letech u Písku. Řekl to v pořadu televize Barrandov TÝDEN s prezidentem. Zemědělský podnik stojí v místě, kde v době okupace fašisty stával romský pracovní tábor.
"Jsem pro, aby - a to se ostatně stalo - na místě romského pracovního či možná koncentračního tábora byl důstojný památník. A ten tam ostatně už je. Možná, že ho instalovala dokonce moje vláda," řekl Zeman s tím, že je proti tomu, aby se likvidoval prosperující podnik. "Protože je to národohospodářská ztráta. Co by vzniklo místo něj? Jen prázdná plocha, nic víc," řekl prezident v rozhovoru s generálním ředitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. "Ať zemědělské, potravinářské, průmyslové a další podniky fungují a nechť se jim nekladou žádné zbytečné překážky," řekl Zeman.
Videozáznam pořadu "Týden s prezidentem". TV Barrandov, 20:15, čtvrtek 29. června 2017: https://t.co/8FdMPi9ayd
- Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 30. června 2017
Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tvrdí, že chce jednání s majiteli vepřína dotáhnout do konce, ministerstvo kultury nechalo zpracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení výkrmny. Vlastní návrh má i firma.
"Jako vláda jsme se usnesli na úkolu, který jsme zadali ministrům kultury a pro lidská práva, aby připravili výkup prasečí farmy, zatím se to nestalo, zatím nepřinesli na vládu materiál, který by tu věc uzavíral a dával konkrétní návrh, za kolik je to možné vykoupit. Pan premiér má tu moc a měl by ji využít, aby ministři ten úkol splnili," řekl ČTK před několika dny ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Členové vlády se podle něj baví o ceně, ale snaží se o odkup za cenu spravedlivou, ale ne více než spravedlivou. Sumu Pelikán říci nechtěl, podle něj by to zhoršilo vyjednávací pozici státu.
Firma AGPI, které vepřín patří, je podle místopředsedy představenstva firmy Jana Čecha s ministerstvem kultury v permanentním kontaktu. "Dělaly se různé posudky, návrhy a dotazy, ale cenu nikdo nenavrhl. Všechno se připravuje, na ministerstvu kultury byl vytvořen tým, ale výstup - Prodejte nám tohle za tolik a tolik - tak daleko zatím není," řekl Čech. Jednání budou podle něj pokračovat v červenci.
"Myslím si, že v takovém místě musí být pamětní místo a nic jiného, natož prasečí farma, vždyť je to příšerné. Když jsem tam byl vevnitř prohlížet si to, tak shodou okolností přijel nový dobytčák s novou dávkou prasat k likvidaci. Ta paralela je příšerná," řekl ministr Pelikán.
Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Od roku 1942 do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů. Česko za vepřín v Letech na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.