Představte si, co se asi dělo, když bývalý velvyslanec USA v Česku William J. Cabaniss a prezident americké části Tatry Duncan Sellars obvinili minulý týden v MF Dnes exministra obrany Martina Bartáka, že po nich chtěl úplatek v milionech dolarů. (Za ty měl urovnat spor mezi firmou Praga a Tatra, který ohrožoval dodávku aut za 2,7 miliardy korun pro českou armádu.)
Ten hukot, jaký musel po obvinění nastat, kolik lidí asi horečně pracovalo na tom, aby Bartáka, a tím i sebe nebo své šéfy, zachránili a očistili. Experti na "vrtění psem" vymýšleli, jak vrátit ránu a zpochybnit věrohodnost Williama Cabanisse.
Po pár dnech to mají. Ředitel společnosti Praga-Export Petr Ptáček tvrdí: Cabaniss zveřejnil informaci o údajném korupčním jednání bývalého ministra obrany Martina Bartáka, aby odvedl pozornost od vlastního trestného činu. Ptáček považuje za "šokující", že Cabaniss oznámil korupci až po třech letech a "za situace, kdy samotná Tatra, jejímž byl představitelem, je podezřelá z korupčních praktik". Naráží na provizní smlouvu, kterou před několika lety uzavřela Tatra a poradce Pavlem Stošek, bývalý voják. Stošek tehdy od vedení Tatry získal 27 milionů korun za pomoc při zprostředkování obchodu s armádou.
Proč Cabaniss a Sellars podle Ptáčka na nevinného Bartáka zaútočili? "Poté, co se prokázalo a vojenská rozvědka potvrdila, že smlouva mezi panem Stoškem a Tatrou je nekalá, se pánové Cabaniss a Adams (šéf Tatry) bojí, že budou čelit trestnímu stíhání buď v USA, či u nás," vysvětlil Ptáček. Pokud se Cabaniss bojí stíhání za nekalou provizi, jak by tomu mohl zabránit obviněním Martina Bartáka? To nedává smysl. Zato dává smysl ho pošpinit, aby jeho svědectví proti Bartákovi mělo menší váhu.
Nedělejme si iluze o firmách, jež bojují o armádní zakázky. Tatra vlastněná Američany nejsou jistě žádné Rychlé šípy. Podstatné je, zda Martin Barták, k němuž se dnes ODS nehlásí a drží ho ministr Miroslav Kalousek, onu nabídku v USA učinil, nebo ne.
Svědectví Cabanisse se zdá jako významné jednak proto, že býval velvyslancem, a jednak proto, že Barták je osoba díky pandurům a dalším akcím na obraně nedůvěryhodná. Petr Nečas asi ví, co dělá, když se od něj veřejně za sebe i za ODS distancuje.
Útok Ptáčka může mít silné motivy. Šéf společnosti Praga-Export získal v době, kdy Barták ministroval na obraně, bez výběrového řízení zakázku na dodání obrněnců Iveco za 3,5 miliardy Kč pro českou armádu. (Obchod teď vyšetřují komisaři EU.) Ptáček je zřejmě exministrovi zavázán. A teď mu třeba jen splácí dluh. Další možný motiv: Pragovka se rozpadla, konkurenční Tatra ne.
Jak to skončí? Barták se z obvinění vykroutí. Nejde jen o něj. A lidé, kteří dosud žili z miliardových armádních zakázek, umějí vrtět psy i ptáčky.