Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
16.04.2024 07:54
Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu. Na osmiletá gymnázia se může z hlediska kapacity dostat asi polovina přihlášených, u šestiletých je to asi třetina. Zájem je meziročně vyšší, o osmiletá gymnázia se uchází asi o 500 dětí více než loni, o šestiletá meziročně asi o 400 více.
Jednotnou přijímací zkoušku, která se skládá z testu z matematiky a češtiny, organizuje státní organizace Cermat. V pátek a pondělí skládali zkoušku žáci devátých tříd základních škol, kteří se ucházejí o studium čtyřletých maturitních oborů.
Ze dvou pokusů zkoušky se dětem započítá vždy lepší výsledek testu z matematiky i češtiny. O studium šestiletých gymnázií má podle posledních dat, které zveřejnilo ministerstvo školství, zájem 7777 uchazečů, nabízená kapacita v Česku je 2442 míst. Na osmiletá gymnázia se hlásí 19.467 žáků, kapacita je 9217 míst.
Faktorem, který ovlivňuje zájem o víceletá gymnázia, je podle odborníků nedůvěra rodičů ve vzdělávání na druhém stupni základních škol. Vysoký zájem o víceletá gymnázia byl podle nich v Česku vždy. Důvodů je podle odborníků víc, jedná se například o názor, že studium na gymnáziu je lepší než vzdělávání v základní škole nebo o obavy z přijímacích zkoušek z devátých tříd.
Uchazeči si letos nově mohli podat tři přihlášky místo dvou, na přihláškách určovali, na kterou školu chtějí nejvíce. Přihlášky mohli podávat tradiční papírovou formou, hlásit se nově mohli i elektronicky anebo papírovou formou s podporou elektronického systému.
Uchazeči o osmiletá gymnázia si podle analýzy ministerstva školství většinou podávali přihlášku na školy ve stejném kraji, jako mají trvalé bydliště. Výjimkou je Středočeský kraj, ze kterého podali uchazeči asi 38 procent přihlášek do Prahy. Přihlášku s nejvyšší prioritou si do Prahy podala více než čtvrtina středočeských žáků.
Situace šestiletých gymnázií je podle ministerstva školství odlišná, protože ta nejsou ve všech krajích. Chybí v krajích Středočeském a Pardubickém. Žáci, kteří mají trvalé bydliště v Libereckém kraji, si podali 11 procent všech přihlášek na šestiletá gymnázia do Prahy, v Ústeckém kraji to bylo téměř 13 procent přihlášek.