Digitální revoluce
Začněte šetřit. Češi mají čtyři roky na pořízení nové televize
06.03.2017 12:01 Původní zpráva
Většina Čechů si bude muset do čtyř let pořídit novou televizi či znovu koupit set-top box. V Praze a ve středních Čechách se už teď spouští takzvaná druhá generace digitálního vysílání, na kterou budou muset do začátku roku 2021 přejít všechny domácnosti. Přitom v tuhle chvíli umí nový signál přijímat technika jen v přibližně deseti procentech domácností.
Souběžně s nynějším vysíláním s označením DVB-T si mohou pražští a středočeští diváci už nyní naladit i vyspělejší signál DVB-T2, který se brzy stane standardem. Přechod na novější DVB-T2 je nutný kvůli uvolnění televizních kmitočtů pro mobilní datové sítě "5G", které budou zablokovány v roce 2020. Konečný termín bude ještě schvalovat vláda.
Televizi, která je schopná přijímat DVB-T2 signál má v tuhle chvíli podle odhadu obchodníků asi desetina domácností. Jejich podíl se teprve začne zvyšovat, protože masivní nástup modelů určených k přijímání nového signálu nastal až zhruba od března loňského roku. Seznam otestovaných přijímačů pro DVB-T2 najdou zákazníci na webových stránkách Českých Radiokomunikací.
"Lidé mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020," citoval server echo24.cz ředitele regulace Českých Radiokomunikací Marcela Procházku. Diváci mají podle něj spoustu času postupně přejít na novou technologii a ani se nemusejí bát, že by se podobná změna odehrála v nejbližší době znovu. "Nedá se předpokládat, že v budoucnu bude třeba vysílání DVB-T3. Diváci mají garanci, že jim tyto televize budou sloužit dlouhou dobu," uvedl ředitel regulace.
Od 1. března může na přechodové síti DVB-T2 sledovat 11 programů 26 procent Čechů. "Budeme pokračovat ve výstavbě dalších částí přechodové sítě, tak abychom do jara 2018 pokryli více než 99 procent území ČR," řekl k tomu generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.
Česko je jednou z prvních evropských zemí, která druhou generaci digitálního vysílání spouští. Mezi dalšími je třeba Rakousko a Německo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.