<span>Žádné zemětřesení,</span> tvrdí vicepremiér Vondra

Domácí
25. 2. 2008 11:30
Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg.
Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg.

Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg.Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra popírá, že by česká vláda chtěla Američanům poskytovat tajné údaje, a popisuje, proč se vzbouřila požadavkům EU.

Podařilo se vám přesvědčit komisaře Franka Frattiniho, že české dohody o bezvízovém styku s USA nesměřují proti Evropské unii?

Memorandum neodporuje našim závazkům.

Český postup tedy Evropské komisi vyhovuje?

Rozhodně není v nesouladu. Hlavní problém je v tom, že západoevropské státy nemají zájem urychlit jednání, protože jejich výsledkem bude, že se malinko zhorší podmínky pro cestování Němců, Britů a Francouzů do Spojených států. Pro naše občany ale budou znamenat výrazné zlepšení.

Tvrdila to ale analýza, kterou připravila Evropská komise. Znamená to, že není pravdivá?

Ta analýza se netýkala memoranda, které podepíšeme. Mohla se týkat návrhu, který dostala Evropská unie. My jsme se Spojenými státy vyjednávali. Není to tak, že bychom podepsali něco, co nám vnutili.

Dříve vláda tvrdila, že bude výhodnější postupovat společně s EU, aby byl tlak na zrušení víz silnější. To už neplatí?

Ten nátlak se nikdy nekonal. Bruselu neupírám, že o tom někdy vedl jednání, ale nátlakem bych to opravdu nenazýval.

Evropská komise žádala, ať premiér Topolánek počká s podpisem necelý měsíc, než se její zástupci sejdou s diplomaty USA. Proč nešlo čekat?

Ničím výhodnější by to nebylo, čekat a odkládat bychom mohli další dva tři roky. Naše snaha jednat bilaterálně s USA situaci urychlila, protože se přidává řada států Evropské unie s vízovým stykem, které teď mají šanci na průlom. My ale s Evropskou unií komunikujeme. V pondělí jsem se setkal s Frattinim, dnes se konalo dílčí jednání na úrovni úředníků v Praze. Nechceme, aby naše jednání se Spojenými státy způsobila v Bruselu nějaké zemětřesení. To se určitě nestane.

Nevadí ve skutečnosti Bruselu, že se chystáme zpřístupnit data o daňových plátcích a z trestního rejstříku?

To jsou nesmyly, výmysly a dezinformace. Nic takového v memorandu není.

V memorandu stojí zmínka o poskytování „ostatních údajů". Pod ten termín se může schovat všechno. Tak si to aspoň vysvětluje opozice.

Nevím, co si vysvětluje opozice, jsem už od úterka na dovolené. Když ale vládla, nebyla schopna učinit ve prospěch zlepšeného cestování do Spojených států vůbec nic. Nemají co povídat. Výměna údajů bude zcela konformní. Poukazuji na dvě skutečnosti. Existuje PNR dohoda mezi USA a komisí o předávání údajů o cestujících v letadle. Ta dohoda je platná a opozice ji respektuje. Teď nejdeme nad její rámec. Až bude platit nový americký systém, bude analogický se systémem, který zavedla Austrálie a který EU plně vyhovuje.

Proč nechala na připomínkování memoranda jediný víkend?

Do připomínkového řízení se zapojili všichni ministři, kterých se to týkalo. Nešlo o nic nestandardního.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ