Tisk řady sousedních zemí s uznáním komentuje bezpečnostní opatření českých orgánů proti pochodu neonacistů v Praze v sobotu 11. listopadu. Oceňuje přitom nejen vlastní zásah policie, ale hlavně rozhodný postoj společnosti a politiků.
Shrnutí sobotních událostí čtěte zde
"Úlohu policii podstatně usnadnila podpora jak společenská, tak politická, která přitom přišla nezávisle na stranické orientaci," napsal maďarský deník Népszabadság. Žádný významnější český politik nebo činitel veřejného života postup strážců pořádku při zásahu nezpochybnil. "Politici, církevní hodnostáři, intelektuálové - jedním slovem česká společnost - svým vzorným postojem ukázali, jak lze zaujetím jasného politického postoje a významnou společenskou mobilizací zastavit hnědé či jiné nebezpečí," uzavírá list.
Slováci odvezeni až na hranice
Slovenské deníky si všímají hlavně účasti slovenských extremistů, které česká policie vyprovodila z Prahy až na slovenské hranice. "Neonacisté v Praze neuspěli," hlásá na pondělní titulní straně list Sme. Zdůrazňuje, že se proti pochodu postavili umělci, politici a katolická církev. Střety v českém hlavním městě podle komentátora listu ukázaly, že proti extremistům není třeba bojovat přísnějšími zákony, ale zřetelnými postoji elit. Nesouhlas s extremisty mohlo podle Sme vyjádřit přímo v ulicích více politiků.
Bez komentářů informují o nepokojích v centru Prahy všechna rakouská média. Vyzdvihují zejména počty zadržených a zraněných i skutečnost, že se pořádkovým silám podařilo zabránit neonacistům ve vstupu do pražské židovské čtvrti. Der Standard uvádí, že šlo zřejmě o největší pouliční srážky v českém hlavním městě "za řadu desetiletí". Rakouská média rovněž připomínají, že mezi účastníky pochodu byli i neonacisté z Německa, ale že nejsou žádné zprávy o tom, že by mezi nimi byli i Rakušané. Zmiňují také protidemonstraci odpůrců neonacistů, které se zúčastnili i čeští politici. Kurier si všímá, že mezi nimi ale nebyl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který prý varoval před tím, aby akci byla věnována příliš velká pozornost, protože právě o tu neonacistům jde.
Podle polských novin se neonacisté chtěli "předvést"
Vlastní zásah policie oceňuje i polský tisk, zároveň si ale všímá toho, že zprvu pražské orgány nemohly najít důvod, proč pochod neonacistů zakázat. Například Gazeta Wyborcza píše, že nechybělo mnoho k mezinárodnímu skandálu. Připomíná, že se nějaký čas zdálo, že neonacisti budou moci pochodovat židovskou čtvrtí ve shodě s právem. Záležitost znepokojila židovské organizace na celém světě, napsal deník, který ale zdůrazňuje, že pochod přiměl k aktivitě obyvatele české metropole.
Podle polských deníků nebyly sobotní události v Praze obvyklým střetem neonacistů a anarchistů, ale něčím výjimečným. Gazeta Wyborcza napsala, že radikálové chtěli využít turistické popularity Prahy, aby se ukázali celému světu. "Praha o víkendu připomínala obležené město," uvedl list. V podobném duchu popisuje pochod i Dziennik. Pod titulkem "Čeští neonacisti útočí" pozitivně hodnotí Rzeczpospolita zásah policie, které se podařilo zabránit pochodu neonacistů pražským Židovským Městem.
Foto: Jan Schejbal