Senát asi navrhne na nejvyšší státní ocenění bývalého eurokomisaře Güntera Verheugena, architekta Jana Kaplického, atletku Jarmilu Kratochvílovou nebo exministra zahraničí a svého bývalého kolegu Jiřího Dienstbiera, který v lednu zemřel. Mezi 27 letošními adepty je vybral senátní podvýbor pro státní vyznamenání.
Tímto předvýběrem podle očekávání neprošli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Jejich šestinásobná senátní nominace byla v minulosti předmětem kritiky opozice, která má nyní v horní komoře většinu. Skupina Mašínů vedla v 50. letech ozbrojený boj s komunistickým režimem. Podle kritiků se dopustili vražd, podle svých zastánců bojovali v občanské válce. Mašíny by ale mohla letos nominovat sněmovna.
Z válečných veteránů jsou mezi navrhovanými armádní generál Karel Kutlvašr, od jehož smrti v září uplyne 50 let, generálmajor Julius Kostovič nebo osvětimští vězni Dagmar Lieblová a Rudolf Vrba.
Z vědců senátoři nominovali profesory historie Ivana Hlaváčka a Zdeňku Hledíkovou, profesora fyzikální chemie Pavla Hobzu, předsedkyni České imunologické společnosti Blanku Říhovou nebo ekonoma Miloše Picka, kterému letos bude 85 let.
Mezi letošní jubilanty patří i světová rekordmanka v běhu na
Hlava státu vyznamenání uděluje a propůjčuje 1. ledna a 28. října, k návrhům parlamentu i vlády může, ale nemusí přihlížet. Václav Klaus loni vyznamenal 22 osobností, přičemž z 26 kandidátů sněmovny jich ocenil šest, z 21 senátních nominací se nepřiklonil ani k jedné. Využil ale minulých návrhů horní komory. Například Řád bílého lva propůjčil plukovníkovi Emilu Bočkovi, stíhacímu pilotovi z druhé světové války.