Cyklisté už se s nadcházejícím jarem pravděpodobně neprojedou po historickém centru Prahy. Vedení města se snaží prosadit zákaz kol na některých pěších zónách v metropoli, protože údajně ohrožují turisty. V evropském měřítku ojedinělý zákaz zaznamenal také britský server theguardian.com.
"Několikrát se mi stalo, že jsem musel zastavit a seskočit z kola, protože bylo na cestě mnoho turistů. Nikdo si ale nestěžoval, vše proběhlo v pořádku," popisuje své zkušenosti pro The Guardian Jakub Pánek, zakladatel projektu Post Bellum, který dokumentuje vzpomínky pamětníků významných historických událostí. "Vždycky mám dobrou zkušenost. Je to mnohem rychlejší než auto a cítím se navíc volnější," dodává Pánek.
Podle britského serveru považují tento krok zastánci cyklistiky v centru Prahy za "dopravní populismus". Zákaz by se měl vztahovat na spodní část Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstské náměstí. Zároveň by měl platit od desáté hodiny dopoledne až do pěti odpoledne, protože podle vedení Prahy 1 jsou kola nebezpečná zejména pro turisty. Zatím není určeno konkrétní datum, ale mělo by se jednat o jarní období tohoto roku.
The Guardian ale upozorňuje, že v ostatních evropských metropolích jsou kola mnohem běžnější dopravním prostředkem a je možné je vidět téměř na každém kroku. Podle aktivistů navíc nový zákaz pozastaví nebo úplně zruší plány vedení města Prahy, v rámci kterých mělo být do roku 2020 až pět procent všech cest vedoucích do města vhodných pro kolo.
"Nejsme proti cyklistům, jenom máme problémy s nedostatkem prostoru," argumentuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a uznává, že se tento přístup liší od postupu ostatních velkých měst. "V pěší zóně by měli být ve výhodě chodci, ne cyklisté. Každý den je nějaký konflikt mezi chodcem a cyklistou, to je celé jádro problému." S tím ale nesouhlasí Jakub Pánek, protože o údajných konfliktech nikdy neslyšel.
Článek vyvolal reakci na sociálních sítích. "Takhle na nás, na cyklisty, ještě by nám měli dát modré zóny na parkování kol a platit za průjezd městem," napsal jeden z uživatelů na Facebooku.
"Každý den se musím vyhýbat autům, které mají povolení k vjezdu do pěších zón," popisuje svoje zkušenosti Pánek a dodává, že takových aut může být až tisíc. Také společnost Auto*Mat, která podporuje moderní udržitelné formy dopravy v Praze, upozornila na to, že bezpečnost na pěších zónách v centru ohrožují právě automobily, ne kola. "Dostupná data ukazují, že v posledních deseti letech zranil automobil v pěší zóně až 21 osob, přičemž cyklisté způsobili jen asi tři nehody," uvádí Vratislav Filler ze spolku Auto*Mat. V Praze je až 900 aut na tisíc obyvatel, což je dvojnásobek ve srovnání s evropským standardem.