Dělnická strana si s povinným informováním o tom, jak loni hospodařila, hlavu neláme. A to i přes to, že podle zákona musejí všechny politické strany a hnutí odevzdat výroční zprávu. Pokud se tak nestane, hrozí jim sankce. Dělníci i tak tvrdí: Neodevzdáme ji vůbec, ať si stát spočítá vše sám.
Krajně pravicová Dělnická strana, kterou Nejvyšší správní soud v únoru zakázal, loni získala 750 tisíc korun za úspěšné volby do europarlamentu. Jak s nimi a dalšími příjmy naložila, nehodlá říct.
"Neposlali jsme výroční zprávu a ani ji zatím posílat nebudeme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Tomáš Vandas. "Čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu. Do té doby nebudeme utrácet za auditory a usnadňovat práci likvidátorovi. Ať si to stát udělá na své náklady, když se nás tento režim snaží odstranit," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Dělnická strana se vrátí. Její nástupkyně změní název
Zrušená strana podala v polovině března stížnost k Ústavnímu soudu, a proto stále existuje. Stížnost totiž verdikt soudu odkládá, takže se rozpuštění strany prozatím odsouvá.
Až podle rozsudku
Vandas slibuje, že pokud Ústavní soud vyhoví stížnosti strany a partaj bude obnovena, do měsíce zprávu dodá. "Pokud se to stane, do měsíce ji do sněmovny dodatečně doručíme. Účetnictví máme v pořádku, sponzorujeme se sami, není v tom problém. Když nám soud nevyhoví, pak je to v našem případě lhostejné, jestli dodržíme zákon, či ne," přemítá Vandas.
Zákon jasně říká, že pokud nejsou výroční zprávy stran úplné a dodané do 1. dubna, neměly by partaje získat státní příspěvek za mandáty. A navíc jim hrozí pozastavení činnosti, případně zákaz strany.
Pokud strana se svou stížností proti zrušení uspěje, pak by čistě teoreticky mohl její další působení ohrozit právě fakt, že zprávu nedodala podle zákona včas. "Toho se vůbec nebojím, návrhy na zákaz stran vláda posílá až poté, co strany výroční zprávy nedodají několik let po sobě," předpovídá Vandas.
ČTĚTE TAKÉ: Přidali dvě S a jdou do voleb. Dělnická strana si věří
Dělníci mají navíc pro květnové volby záložní variantu. Po zákazu lidé kolem Vandase přešli do dříve založené Dělnické strany sociální spravedlnosti, kde působí například Vandasova matka. Spekuluje se také o tom, že peníze od státu straníci už dávno převedli na její konto.
Strany se polepšily
Letos dodalo včas výroční zprávy 89 ze 150 stran (59 procent), potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček. To je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Z parlamentních stran byly vzorné všechny. Ze stran, které čekají na peníze státu za získané mandáty, se neopozdila rovněž žádná. Až na Dělnickou stranu.
Přitom ještě v roce 2008 poslalo zprávy do sněmovny 70 politických stran z celkem 137 registrovaných (51 procent). Rok předtím je poslalo v pořádku jen 43 procent stran.
Strany musejí odkrýt své hospodaření a sponzory každoročně. Z nových výročních zpráv vyplývá, že většina parlamentních stran skončila ve ztrátě. Problémy jim způsobila kampaň na podzimní volby, které nakonec ústavní soudci zrušili.
ODS a ČSSD, které mohou každoročně počítat s desítkami milionů korun od státu, skončily loni v minusu. ODS prodělala 165 milionu korun, schodek ČSSD byl téměř stejný - zhruba 158 milionů korun. Ztráta komunistů se vyšplhala na 62 milionů a lidovcům chybělo téměř 20 milionů. V plusu skončili jen zelení a TOP 09.
Foto: Karel Šanda