Česká školní inspekce
Základní školy využívají v době karantény hlavně slovní hodnocení
15.04.2020 12:46
Slovní hodnocení vykonané práce žáků využívají při výuce na dálku spíše základní školy než střední. Na prvním stupni základních škol hodnotí slovně zhruba dvě pětiny vyučujících. Obvyklým způsobem, jako jsou známky, tam klasifikuje děti kolem tří procent pedagogů. Vyplývá to z výsledků průzkumu České školní inspekce, které dnes její zástupci představili novinářům. Podle nich by měly školy výuku na dálku hodnotit spíše slovně, mohou ale využívat i známky.
Podle průzkumu inspekce využívají klasické způsoby klasifikace, jako jsou známky, na prvním stupni základních škol tři procenta vyučujících, zatímco ve středních školách je to 29 procent. Naopak 38 procent pedagogů z prvního stupně hodnotí práci dětí slovně, ve středních školách to dělá 13 procent vyučujících. Další učitelé pak práci dětí nehodnotí nebo ji hodnotí jinak než slovně či známkami.
Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala by školy neměly rozdávat známky, ale spíš se soustředit na průběžnou zpětnou vazbu a poskytovat žákům informace o tom, co se jim daří a co ne a proč. Děti by měly vědět, co mají udělat, aby se mohly dál zlepšovat, řekl. Slovní hodnocení je podle Zatloukala pro děti více motivující než známky. "Ale v případě, že je to žádoucí a efektivní, klidně je možné známkovat jako součást zpětné vazby," dodal.
Cílem by podle něj ale nemělo být celkové hodnocení na vysvědčení, nýbrž předání informace o tom, zda se žákovi práce daří. Podle něj jsou na známkování některé školy zvyklé, a mohou v tom proto pokračovat, pokud zohlední specifika výuky na dálku. Zástupci inspekce připomněli, že vliv na distanční vzdělávání má často domácí prostředí a rodina.
K využívání slovní vazby vyzvalo již dříve učitele ministerstvo školství. Ministr Robert Plaga (ANO) slíbil připravit vyhlášku, která by dala učitelům návod, jak klasifikovat děti na konci aktuálního školního roku. Podle jeho mluvčí Anety Lednové ministerstvo vyhlášku nyní dokončuje. Její součástí by podle dřívějšího vyjádření Plagy mělo být doporučení nehodnotit například předměty jako tělocvik, hudební a výtvarnou výchovu.
Plaga také již dříve školám doporučil zohledňovat při výuce časové i technické možnosti rodin. Učení na dálku by se podle něj mělo zaměřit hlavně na nejdůležitější předměty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.