Praha 6
Zakrytí Koněvovy sochy bylo nešťastným krokem, tvrdí opozice
03.09.2019 20:29
Předsedové opozičních zastupitelských klubů Prahy 6 se shodují, že zakrytí sochy sovětského maršála Ivana Koněva byl nešťastný krok, který problém s kontroverzním pomníkem ještě prohloubil. Vedení Prahy 6 nechalo kolem sochy v pátek vybudovat lešení, které zakrylo plachtou. Zdůvodnilo to snahou chránit pomník před vandaly. Po protestech jej opatřilo ochranným nátěrem a rozhodlo lešení i plachtu odstranit. Řešením vyostřené situace může být podle opozice vypsání referenda. O dalším osudu sochy bude zastupitelstvo Prahy 6 jednat 12. září.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) usiluje o přestěhování sochy na jiné místo. Navrhuje zahradu nedalekého ruského velvyslanectví. "Osobně zastávám názor, že před vlastní minulostí nemůžeme utíkat tím, že odstraníme její památníky. Náměstí Interbrigády s kontroverzní sochou by si proto zasloužilo stát se jakýmsi Hyde Parkem nebo Lennonovou zdí Prahy 6," napsal předseda zastupitelského klubu Zelených Petr Píša.
Piráti navrhují vypsání referenda. "Budeme prosazovat jeho spojení s příštími celostátními volbami, což ušetří jednak finanční prostředky, jednak zajistí dostatečnou účast občanů v referendu. Také to poskytne čas pro tolik potřebnou a chybějící debatu, oproštěnou od zjitřených emocí a pouličních nepokojů, kterých jsme právě svědky," sdělil ČTK předseda zastupitelského klubu Piráti Ondřej Chrást. Starosta Kolář podle něho zakrytím sochy radikalizoval společenské nálady a nyní se jeví jako bezradný.
"Bohužel, považujeme dění kolem sochy za poněkud nevkusný pokus starosty Koláře o zviditelnění a odvedení pozornosti od neřešených problémů Prahy 6. Dodatečné tabulky umístěné u sochy jsou za mě zcela postačující," uvedl předseda oblastní organizace hnutí ANO v Praze 6 Roman Mejstřík.
Radnice Prahy 6 při loňském 50. výročí invaze sovětských vojsk do Československa odhalila u sochy tabule s doprovodným textem. Popisuje roli maršála Koněva v roce 1945 při osvobozování Československa od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.