Žalobkyně zastavila <span>vyšetřování Bursíka</span>

Domácí
17. 12. 2007 10:24
Martin Bursík na pondělní tiskové konferenci.
Martin Bursík na pondělní tiskové konferenci.

Martin Bursík na pondělní tiskové konferenci.Martin Bursík se po návratu z Bali poprvé obšírněji vyjádřil k trestnímu oznámení, které na něj podal anonym. Nechám si udělat audit a budu žádat vysvětlení od policie, jak se mohly informace ze spisu dostat tak rychle do médií, zaznělo na tiskové konferenci. Žalobkyně už dřív vyšetřování zastavila jako neodůvodněné.

"Státní zástupkyně po pečlivém přezkoumání záznamu, spisového materiálu a vyhodnocení postupu, který předcházel vydání záznamu, dospěla k závěru, že policie neměla k dispozici takové podklady, na jejichž základě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání jakéhokoli trestného činu," řekla mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Rozhodnutí znamená, že se policie případem již nebude zabývat. Bursík měl přitom tento týden přijít na výslech, kontaktoval ho kvůli tomu dokonce vyšetřovatel. Předseda Strany zelených novinářům nicméně slíbil, že jakmile dostane rozhodnutí městské státní zástupkyně, publikuje ho.

Bursík na odpolední tiskové konferenci také oznámil, že očekává kontrolu z finančního úřadu a že nechá udělat audit společnosti Ecoconsulting, kterou vlastní s bratrem, a výsledek auditu zveřejní. Bursík také řekl, že se obrátí na policii, aby vyšetřila, jak došlo k únikům informací ze spisu. Po seriózním tisku zase bude chtít, aby věnoval stejně velkou pozornost zastavení vyšetřování jeho kauzy jako samotnému trestnímu oznámení. "To je podle tiskového zákona," dodal Bursík.

Martin Bursík a Jaromír Soukup.Trestní oznámení na předsedu Strany zelených podal anonym počátkem prosince. Policie se jím začala zabývat v době, kdy vicepremiér odcestoval na konferenci OSN na Bali a zároveň krátce po očištění Bursíkova vládního kolegy Jiřího Čunka. "Načasování jistě nebyla náhoda," upozornil vicepremiér.

Z policejního spisu, který minulý týden citovaly Lidové noviny, vyplývalo, že kriminalisté podezřívají Bursíka ze spáchání celkem pěti trestných činů: poškozování věřitele, krácení daně, porušení „závazných pravidel hospodářského styku", neoprávněného podnikání a porušování povinnosti při správě cizího majetku. "Novináři to snědli i s navijákem, stačilo se podívat třeba do obchodního rejstříku a ověřit si, že řada těch věcí nebylo pravda," ohradil se Bursík proti zájmu médií.

DÁLE ČTĚTE: Bursík má podle policie na krku pět trestných činů
Bursík ukrýval nájemné před bratrancem a bývalou ženou

Ať už na Bursíka podal trestní oznámení kdokoli, musel to být zřejmě někdo, kdo se vyznal v účetnictví firmy Ecoconsulting, již ministr životního prostředí v roce 1999 založil se svým bratrem Jiřím.

Sám Bursík nepřímo označil za autora oznámení Jaromíra Soukupa, svého bývalého daňového poradce a současně neoficiálního politického soka. Soukup, mimo jiné majitel mediální agentury Médea, totiž dělal náměstka exministryni školství Daně Kuchtové.

DÁLE ČTĚTE: Udal mě Soukup, naznačuje Bursík

„Domnívám se, že pan Bursík se žádného daňového úniku nedopustil," řekl Soukup novinářům. Současně dodal, že zváží žalobu na Bursíka kvůli jeho údajně neopodstatněným spekulacím. "Já jsem pouze uvedl, že Soukup měl detailní informace, z ničeho jsem ho neobviňoval," bránil se později Bursík.

Soukup a Bursík byli ještě před loňskými volbami partneři, bohatý podnikatel půjčil straně několik milionů na kampaň, pak za ni dokonce vyjednával o vládním prohlášení. Později se však muži nepohodli, kamenem úrazu byl vliv ve straně.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ