Před časem přišli o vše. Soud na základě testů DNA určil, že ani jeden z nich není biologickým rodičem malé Nikolky, kterou po 10 měsíců považovali za svou dceru. Nervozita, smutek a napětí jsou v jejich domě v Jabloňově hmatatelné. Před domem Libora Broži a Jaroslavy Trojanové postává skupinka fotografů chtivých fotografie "dcery".
Libor a Jaroslava byli zbaveni otcovství a mateřství a jejich dcera, o niž se i nadále starají, zůstala po právní stránce bez rodičů. „V tuto chvíli nemáme nárok na žádné příspěvky od státu," stěžuje si Libor Broža na důsledky pochybení třebíčské nemocnice. Právě ta se totiž dopustila bizarního pochybení, když po porodu zaměnila děti dvěma párům.
Podezření vzbudila v první chvíli skutečnost, že nemocnice hned po porodu sdělila partnerům míry a váhu dítěte, přičemž další den uvedla údaje úplně jiné. Radost z narozené dcerky však u obou partnerů přebila pochyby a záležitostí se nezabývali. Až později začal Libor Broža nad celou věcí uvažovat. „V úzkém rodinném kruhu jsme řešili, že mi Nikolka není podobná. Stále jsem měl navíc v hlavě tu věc s podivnou změnou údajů v nemocnici. Rozhodl jsem se jednou provždy zbavit pochybnosti a zaplatil jsem si anonymní test otcovství," vysvětluje své pohnutky Libor Broža.
Odmítá, že by se nechal naočkovat lidmi v hospodě. „Přes týden jezdím s kamionem a s místními do kontaktu moc nepřijdu," dodává. Jeho partnerka o jeho kroku nevěděla. Partner jí řekl až o výsledcích testu.
„Samozřejmě to byl obrovský šok a zároveň zkouška důvěry," říká přítelkyně Jaroslava. Společně se dohodli, že půjdou s věcí k soudu, který Libora Brožu zbaví otcovství. Soud nařídil kontrolní testy obou partnerů i malé Nikolky. Zjistilo se, že ani jeden z nich není biologickým rodičem.
V tuto chvíli mají za sebou otřesení „rodiče" několik měsíců nejistoty a stresu. Museli zaplatit výdaje na soudní řízení a také uhradit náklady za testy DNA. „V tuto chvíli jde o částku kolem třiceti tisíc. O peníze se však v této věci nejedná, nic nemůže odškodnit to, čím si procházíme," vysvětluje Broža. Nejtěžší období je však teprve čeká. Je před nimi soud s nemocnicí, která se za své pochybení partnerům zatím ani neomluvila. Ředitel nemocnice Petr Mayer jim přišel domů nabídnout mimosoudní vyrovnání, které odmítli. „Třebíčská nemocnice má za sebou již několik průšvihů. Péče, které se mé partnerce v nemocnici dostalo, byla spíš podprůměrná. Považuji za důležité na praktiky nemocnice upozornit," vysvětluje poškozený, proč se rozhodl případ medializovat.
Kromě vleklého soudu čeká otřesený pár proces předávání dítěte. Tento krok bude náročný nejen po právní stránce, ale hlavně po stránce psychické. „Sociální pracovnice nás včera informovala, že již mají rodinu, která vychovává naši dceru. Nic víc nám však nesdělila," popisuje komunikaci se státními orgány činnými ve věci. „Nevíme, kdy budeme moci rodinu kontaktovat, můžeme pouze čekat," říká Broža a chová při tom malou Nikolku. Právě rozloučit se s ní bude pro oba mladé rodiče velmi obtížné. Shodně doufají, že se s druhou rodinou bude možné dohodnout tak, aby nechtěně adoptované dítě mohli i nadále vídat.
Situace se nemohla nepodepsat na fungování rodiny. Libor Broža musel prozatím zanechat zaměstnání, aby mohl být oporou své partnerce a soustředit se na komplikované rodinné záležitosti. Nervozita, smutek i napětí jsou v domě hmatatelné. Vše navíc podtrhuje skutečnost, že před jejich domem postává skupinka fotografů chtivých fotografie jejich dcery. „Už nebudeme poskytovat další rozhovory. Jsme rádi, že nemocnice v Třebíči se bude muset veřejně zpovídat ze svých pochybení. My sami si však potřebujeme odpočinout," uzavírá Broža unaveně.
Foto: Petra Mášová