Zaorálek: EU má dohodu s Ankarou využít k přípravě na migraci

Domácí
18. 4. 2016 20:18
Migranti u pobřeží italského ostrova Lampedusa.
Migranti u pobřeží italského ostrova Lampedusa.

Země Evropské unie by měly využít času, který jim dává dohoda o migraci s Tureckem, k přípravě na budoucí zvládání migračních tlaků v budoucnosti. V Lucemburku na okraj jednání ministrů zahraničí zemí unie to řekl český ministr Lubomír Zaorálek. Dobrým východiskem je podle něj nedávno Itálií prezentovaný soubor návrhů, jejichž základem je myšlenka širšího využití přístupu, který EU uplatnila právě při dohodě s Tureckem.

"Uvažujeme podobným způsobem. I mně se zdá, že by turecko-evropský model mohl být použit jako něco, co by mohlo fungovat i jinde," prohlásil Zaorálek. Budoucí možné dohody se zeměmi jako Egypt, Alžírsko či Maroko, by podle něj rozhodně neměly z mnoha příčin být přímou kopií toho, na čem se unie minulý měsíc dohodla s Ankarou.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.Zaorálek také připomněl výhrady, které v pondělní debatě vznesl jeho německý kolega Frank-Walter Steinmeier. Ten upozornil na rozdílnou právní situaci, kdy severoafrické země nejsou například signatáři ženevských úmluv.

Březnová dohoda EU s Tureckem ale zjevně snížila počty uprchlíků, kteří se přes Egejské moře snaží dostat do Řecka. Zaorálek však míní, že EU přesto nesmí polevit ve své snaze posílit ochranu své vnější hranice a rychlejší schopnosti migranty registrovat a vyřizovat případné žádosti o azyl. "Pokud máme chvilku oddechu, tak je třeba toho maximálně využít. Abychom nebyli tak odkázaní, jako tomu bylo ještě nedávno, na své partnery. Nicméně bez nich se neobejdeme," podotkl český ministr. Právě proto by turecký model mohl podle něj být "s určitými změnami" využit i jinde.

Od 20. března - tedy začátku platnosti dohody - do konce měsíce připlulo do Řecka jen 3500 lidí. Od počátku měsíce do 20. března to přitom bylo 22.900 osob. I tak jsou ale počty za letošní březen trojnásobkem čísel z roku předcházejícího.

Unie se opět zabývá rostoucími počty migrantů, kteří se ze severní Afriky snaží dostat do Itálie. Loni touto dobou to byla hlavní migrační trasa, přesně před rokem při velkém námořním neštěstí zahynulo okolo osmi set osob, připomněla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Letos v březnu moře v centrálním Středozemí překonalo do Itálie 9600 osob, loni ve stejný měsíc to bylo 2283 lidí.

Italský premiér Matteo Renzi v této souvislosti koncem minulého týdne nabídl EU k diskusi "migrační kompakt", ve kterém kromě jiného navrhl právě využít zkušeností z dohody s Tureckem k řešení situace okolo migrace ze severoafrických zemí. Součástí jsou návrhy užší spolupráce s nimi, ale také na způsoby společného financování nákladů, které krize přináší.

Běženci vystupující v přístavu Lampedusa v Itálii.Mogheriniová italské návrhy označila za vítané. "Většina prvků podporuje existující práci a aktivity, které už děláme. Je to pozitivní politický příspěvek," poznamenala. Šéf Evropské Rady Donald Tusk na twitteru napsal, že se jedná o "ambiciózní plán".

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders už o otázkách, jako jsou rychlé návraty těch, kdo v EU nezískají azyl, v minulých dnech jednal v Ghaně, v Pobřeží slonoviny a v Senegalu. Podle Zaorálka byla jeho informace o přístupu těchto zemí optimistická.

Unie se také soustředí na spolupráci s Libyí. Mogheriniová připomněla, že operace EU Sophia už ve Středozemním moři, v mezinárodních vodách, za posledního půl roku dopadla 68 předpokládaných pašeráků lidí, "neutralizovala" 106 plavidel a zachránila okolo 13 tisíc osob.

V pondělí večer čeká ministry zahraničí a jejich evropské kolegy z ministerstev obrany právě diskuse o Libyi. Mezi tématy bude podle Mogheriniové také možné posílení mandátu operace Sophia tak, aby mohla také například cvičit příslušníky budoucí libyjské pobřežní stráže.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Patrick Bar, Elio Desiderio, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ